Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Applebaum: mimo trudności NATO się rozwija (artykuł z Washington Post)

Email Drukuj PDF

W swoim artykule dla The Washington Post pt. ,,A NATO for the 21st century?? Ann Applebaum stwierdza, że misja wojskowa w Afganistanie dowiodła, że zachodni sojusz militarny dalej funkcjonuje.

 

Zdaniem publicystki państwa Sojuszu nie były przygotowane do wojny afgańskiej a jej cele pozostawały mgliste. Poza tym jedność aliansu kwestionowały wypowiedzi niektórych polityków koalicji i mniejsze zaangażowanie militarne niektórych państwem. Według Applebaum historycy ocenią tę misję jako niepełny sukces.

 

Następną misją żołnierzy NATO powinna być obrona demokracji w Europie, czyli zadanie dla którego cały Sojusz powstał. Applebaum zwraca uwagę na fakt, że od 1949 roku, kiedy powstało NATO, pomimo kilku rozszerzeń i zmian politycznych struktura obronna sojuszu się nie zmienia. Według niej dowództwa sił sprzymierzonych powinny zostać przesunięte w stronę państw byłego Układu Warszawskiego. Ponadto dla publicystki dziwnym jest fakt, że w Niemczech otoczonych ze wszystkich stron sojusznikami z NATO stacjonuje ponad 50 tysięcy amerykańskich żołnierzy, a w państwach granicznych jak Polska czy Norwegia odpowiednio 100 i 80.

 

Anne Applebaum wyraża zadowolenie z powstania planów obronnych dla krajów bałtyckich i Polski, które zostały nareszcie zauważone przez dyplomację Obamy. Według publicystki brakuje jednak poważnych ćwiczeń NATO, takich jak historyczny REFORGER (Return of Forces to Germany), które udowodniłyby światu, że obecnie ograniczana obecność amerykańskich wojsk na kontynencie może być szybko uzupełniona. Niestety, według autorki, takie szkolenia przeprowadzono w wersji okrojonej ostatnio jeszcze w 1993 roku.

 

Takie szkolenia, według publicystki, nie powinny obecnie służyć straszeniu Rosji, a prowadzić do utrwalenia integracji w ramach Sojuszu. Zdaniem Applebaum amerykańscy generałowie powinni dobrze znać się z europejskimi kolegami i stale wymieniać się doświadczeniami. Ma to według niej prowadzić do urealnienia sojuszu i potwierdzenia jego aktualności.

 

Applebaum zwraca uwagę na nadzwyczajnie dobre warunki do dalszego rozszerzania Sojuszu na wschód. Pomimo faktu, że kolejne kraje mogące stać się częścią sojuszu są jeszcze mniej stabilne i jeszcze biedniejsze, niż te przyjmowane ostatnim razem, to jednak warunki polityczne na ich terytorium dają szansę na rozwój relacji z NATO. Zdaniem Anne Applebaum atrakcyjność uczestniczenia w Sojuszu niezmiennie przyciąga swym magnetyzmem.

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2010/11/22/AR2010112205558.html

 

(opracował Wojciech Jakóbik)

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 79 gości