Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Wikileaks odsłania arkana polityki NATO względem Polski - relacjonuje Rzeczpospolita

Email Drukuj PDF

Jak podaje ,,Rzeczpospolita?? portal Wikileaks ujawnił do wiadomości publicznej informacje dotyczące m.in. polskiej obronności.

 

Depesze amerykańskiej dyplomacji ujawnione przez Wikileaks pokazują kuchnię polityczną amerykańskich dyplomatów na całym świecie. Z dokumentów dotyczących Polski wynika, że władze w Warszawie od początku przeszacowywały zainteresowanie USA zwiększeniem poziomu polskiej obronności.

 

W depeszach słanych z Warszawy i Krakowa Amerykanie informują o wysyłanych m.in. przez premiera Donalda Tuska, ówczesnego marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego i szefa gabinetu politycznego premiera Sławomira Nowaka sygnałach, mających przekonać Waszyngton do wywiązania się z umowy o stacjonowaniu w Polsce baterii rakiet Patriot.

 

Niesatysfakcjonujące Polaków warunki stacjonowania Patriotów, zostały zrekompensowane przez USA propozycją rozmieszczenia myśliwców F-16 (rotacyjnie, co kwartał), stacjonowanie samolotów C-130 (rotacyjnie, co kwartał), bądź przeniesienie jednostki Naval Special Warfare ze Stuttgartu do Gdańska lub Gdyni. Z kolejnych depesz wynika, że polska dyplomacja podjęła starania o wszystkie trzy rodzaje obecności USA.

 

Ambasador Victor Ashe w jednym z dokumentów stwierdza, że Polacy mają czasami ,,naiwne?? oczekiwania względem umów z Amerykanami. Zdaniem dyplomaty konieczne będzie podjęcie działań, które ,,zasypią przepaść?? pomiędzy polskimi oczekiwaniami a amerykańskimi działaniami.

 

Link: http://www.rp.pl/artykul/2,575062_WikiLeaks-ujawnia-polskie-tajemnice.html

 


Z kolei dziennik ,,Guardian??, powołujący się na Wikileaks, informuje, że na życzenie dowódców wojskowych NATO powstały plany ewentualnościowe (contingency plans) dla Polski I krajów bałtyckich.

 

Decyzja miała zapaść na wniosek USA i Niemców. Tajne plany miały dotyczyć obrony wrażliwych terytoriów Europy Wschodniej przeciwko zagrożeniu ze strony Rosji. Polskę i kraje bałtyckie ma bronić 9 dywizji NATO z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Polski. Polskie i niemieckie porty zostały przygotowane do przyjęcia desantu żołnierzy oraz brytyjskich i amerykańskich okrętów.

 

Według ,,Guardiana?? pierwsze ćwiczenia w ramach tych planów mają odbyć się w przyszłym roku. Zdaniem gazety, opór Niemiec względem wyartykułowania konkretnych gwarancji bezpieczeństwa dla Europy Wschodniej osłabł po cyberatakach na Estonię w 2007 roku, wojnie w Gruzji w 2008 i zeszłorocznych manewrach rosyjskich symulujących inwazję na kraje bałtyckie oraz atak atomowy na Polskę.

 

Link: http://www.rp.pl/artykul/2,575103-Dziewiec-dywizji-NATO-ma-bronic-Polske.html

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 310 gości