Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Ratyfikacja START-u przed styczniem niezgodna z konstytucją USA - przekonują eksperci Heritage Foundation

Email Drukuj PDF

Tak zwana Lame Duck session (LDS) to uchwalony na mocy 22 poprawki do amerykańskiej konstytucji okres, w którym stara administracja nadal pełni władzę na swych stanowiskach, lecz nowe władze zostały już wybrane. Termin takiej sesji wyznacza listopad, kiedy to w Stanach odbywają się wybory, i styczeń ? miesiąc w którym nowowybrani urzędnicy zostają zaprzysiężeni. LDS w USA trwa obecnie, od czasu wyborów do Senatu przegranych przez Demokratów. Zdaniem publicystów HF skazuje to ratyfikację nowego traktatu o nonproliferacji atomowej na porażkę.

 

Dr Matthew Spalding i Anna Leutheuser z Heritage Foundation wyliczają ilość LDS od 1933. Okazuje się, że takie sesje amerykańskiego parlamentu odbyły się osiemnaście razy. Najwięcej z nich przypada na lata II Wojny Światowej i wczesnego okresu Zimnej Wojny.

 

Publicyści HF zauważają, że od czasu przyjęcia 22 poprawki, podczas trwania LDS nie został ratyfikowany żaden poważny traktat, porozumienie lub kontrakt międzypaństwowy. Przywódcy USA podpisywali porozumienia z innymi państwami w różnych okresach, ale owych dokumentów nigdy nie ratyfikowano w trakcie trwania LDS. 22. poprawka zakłada, że w czasie interregnum decyzje podejmowane w Senacie w czasie LDS, nie mają pełnej legitymacji, dlatego też stara większość nie powinna w ogóle rozpoczynać procesu ratyfikacji.

 

Spalding i Leutheuser zwracają uwagę na fakt, że podjęcie ratyfikacji START-u w czasie obecnie trwającej LDS byłoby zatem zakwestionowaniem 22 poprawki do Konstytucji i precedensem łamiącym zwyczaj przestrzegany od siedemdziesięciu lat.

 

Link: http://www.heritage.org/Research/Reports/2010/12/Treaty-Ratification-During-Lame-Duck-Sessions

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 89 gości