Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Militarny ,,Mur Chiński?? wypchnie USA z regionu Azji Południowo-Wschodniej? - rozważania z łam "Washington Times"

Email Drukuj PDF

Publicysta The Washington Times Bill Gertz alarmuje, że Chiny rozwijają technologie mogące osłabić projekcję siły USA w Południowo-Wschodniej Azji i na Pacyfiku, a tym samym osłabią gwarancję bezpieczeństwa dla ich pacyficznych sojuszników, obawiających się Czerwonego Smoka.

 

W amerykańskich mediach pojawiły się ostatnio informacje o nowym rodzaju pocisków, nad którymi pracuje Pekin. Chodzi o pociski balistyczne mające na celu niszczenie statków (ASBM ? anti-ship ballistic missle). Rakiety tego typu będą zdolne zagrozić największej chlubie amerykańskiej marynarki ? lotniskowcom, którym do tej pory żadna technologia nie była w stanie dać odporu. Flotylla amerykańskich lotniskowców połączona z systemem wykrywania zagrożenia rakietowego, obecnego na statkach typu AEGIS, do tej pory gwarantowała pełną dominację USA na Pacyfiku.

 

Nowy wynalazek Chińczyków może zakwestionować tę pozycję. Amerykańscy generałowie różnią się w swych opiniach, co do etapu, na jakim znajduje się projekt ASBM, specjaliści militarni i sinolodzy są jednak zgodni, w przekonaniu, że Chiny podważą regionalną równowagę bezpieczeństwa, a możliwość projekcji siły Pekinu wykroczy poza łańcuchy archipelagów japońskich i filipińskich. Może to spowodować wzrost zaniepokojenia w Tokio i Manili, czego USA nie będą mogły zlekceważyć.

 

Zdaniem ekspertów na których powołuje się Gertz, odpowiedzią Stanów na coraz śmielsze poczynania chińskiej armii w regionie Południowo-Wchodniej Azji, mogą być bronie typu hi-tech takie jak lasery czy rail guns. Według przywołanego w artykule specjalisty do spraw militariów Chin Richarda Fishera, ostatnie posunięcia amerykańskiej administracji, takie jak wycofanie projektu myśliwca piątej generacji F-22, wycofanie się z projektów militarnych w przestrzeni kosmicznej, czy zgoda na redukcje na mocy nowego START-u to przejawy słabości USA, będące zaproszeniem do militarnego awanturnictwa dla Pekinu.

 

Fisher uważa, że obecna modernizacja wojskowa Chin, której jednym z przejawów jest projekt ASBM (oprócz tworzonej aktualnie flotylli atomowych łodzi podwodnych i myśliwca piątej generacji produkcji chińskiej), to budowa ,,nowego Muru Chińskiego??, który może objąć obszary wcześniej zarezerwowane dla Stanów Zjednoczonych, na co administracja Baracka Obamy do tej pory nie udzieliła żadnej sensownej odpowiedzi.

 

Wybór dla USA jest jasny ? albo zdecydują się na stanowczą militarną odpowiedź, która zbalansuje postępujący wzrost potencjału wojskowego Chin, albo skapitulują i wycofają się z regionu Azji południowo-wschodniej w ogóle.

 

Link: http://www.washingtontimes.com/news/2010/dec/27/china-deploying-carrier-sinking-ballistic-missile/?utm_source=RSS_Feed&utm_medium=RSS

 

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 172 gości