Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Bliski Wschód ? test dla Zachodu - podkreśla publicysta The National Interest

Email Drukuj PDF

Ted Galen z The National Interest nawołuje do nieinterwencji USA na Bliskim Wschodzie. Jego zdaniem angażowanie się w kolejny konflikt, np. w Libii, byłby nową Bośnią i z pewnością skończyłby się źle dla Stanów Zjednoczonych.

 

Publicysta przyznaje, że przyglądanie się relacjom medialnym z libijskiego piekła, gdzie żołnierze strzelają ostrą amunicją do cywili, a samoloty wojskowe bombardują miasta, to nie jest przyjemny widok. Jednak jego zdaniem pomysł, który pojawił się w kręgach NATO, by zamknąć niebo nad Libią jest zły. Według Galena takie posunięcie mogłoby się stać wstępem do naziemnej interwencji Zachodu w Libii, ponieważ najemnicy Kaddafiego działają głównie na ziemi, dlatego też jedynie piechota może powstrzymać masakrę.

 

Galen porównuje obecną sytuację w Libii, do Kosowa i Bośni przed interwencją koalicji pod przewodnictwem amerykańskim. Zaangażowanie w tym kraju skazałoby na związanie z nim zachodu na długie lata, tak jak to miało miejsce w przypadku Bałkanów. Specjalista posuwa się dalej ? stwierdza, że interwencja w Libii byłaby nowym Irakiem. Jego zdaniem USA mają już wystarczająco problemów z misją iracką oraz afgańską.

 

Komentarz:

 

Analogie z konfliktem w Bośni można jednak pociągnąć dalej. Bierność Zachodu wobec masakry etnicznej w tamtym regionie doprowadziła do Srebrenicy i dopiero zdecydowane działania U.S. Army i stworzonej wokół niej koalicji spowodowały poprawę sytuacji. Jeżeli Zachód ma wybierać między nieinterwencją i biernym przyglądaniu się pogłębiającemu się chaosowi, a zaangażowaniem w kolejny konflikt i podjęciem próby ustabilizowania Bliskiego Wschodu, wybór powinien być oczywisty. Brak reakcji Zachodu na destabilizację zawsze prowadził do problemów. Bierność nigdy się Zachodowi nie opłaciła. Jeśli państwa zachodnie chcą mieć wpływ na sytuację na świecie, soft power i medialne apele to za mało. By usmażyć omlet, trzeba zbić kilka jajek.

 

Link: http://nationalinterest.org/blog/the-skeptics/resist-temptation-intervene-libya-4932

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 158 gości