Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Obama dostał ?trójkę? od Amerykanów

Email Drukuj PDF

Trevor Thrall analizuje analizuje na łamach The National Interest badania amerykańskiej opinii publicznej, z których wynika, że w żadnej z dziedzin polityki międzynarodowej, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych nie wystawiliby wzorowej cezurki prezydentowi Barackowi Obamie. Wyniki są co najmniej średnie. Thrall próbuje tłumaczyć te dane.

Publicysta uważa, że niewątpliwymi osiągnięciami prezydenta było obniżenie liczby żołnierzy stacjonujących w Iraku, bez zaburzeń w wykonywaniu całej misji irackiej. Osiągnięciem było jego zdaniem zlikwidowanie Osamy bin Ladena. Amerykanin zaznacza jednak, że nie miało ono dużego znaczenia dla całościowej polityki zagranicznej USA. Część chwały po obaleniu Kadafiego przez rebeliantów wspieranych przez Zachód również spłynęła na Waszyngton, jednak zdaniem Thralla Amerykanie nie poczytują tego jako zasługę Obamy.

Ekspert TNI uważa, że prezydentura Obamy znajduje się w ogniu krytyki opozycji, co sprawia, że coraz trudniej jest jej reklamować swoje osiągnięcia. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych mają jej za złe posunięcia w sferze budżetowej, które zagrażają amerykańskiemu modelowi życia w ogóle. Ponadto, pomimo względnych sukcesów, misje w Iraku i Afganistanie dostarczają takiej ilości złych wieści (bez względu na powodzenie misji), że osiągnięcia mogą pozostawać w ich cieniu. Ci wyborcy, którzy popierali politykę ograniczania zaangażowania USA za granicą mogą z kolei czuć się oszukani (Libia) lub rozczarowani niezdecydowaniem (Afganistan, Irak).

To wszystko, według Trevora Thralla składa się na nijakie, średnie wyniki oceny popularności Baracka Obamy w USA. 42 procent Amerykanów popiera politykę zagraniczną Obamy, jednocześnie 51 procent z nich ją krytykuje. W kwestii misji w Iraku i Afganistanie zdania są podzielone mniej więcej po równo. Misja libijska spotkała się z podobnym odzewem.

Ocenę prezydentury Baracka Obamy z punktu widzenia geopolityki należy pozostawić specjalistom. Jednak powodzenie wprowadzania w życie jego wyborczego hasła (Change you can believe in) w zakresie polityki zagranicznej otrzymało już cezurkę narodu amerykańskiego z oceną dostateczny.

Link: http://nationalinterest.org/blog/the-skeptics/why-can%E2%80%99t-obama-can%E2%80%99t-buy-vowel-5826

Opracował: Wojciech Jakóbik

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 287 gości