Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Rosyjski monopol na gaz zagraża jedności Zachodu - przestrzega Alexander Ghaleb

Email Drukuj PDF

O tym, że energetyka może mieć proste przełożenie na geopolitykę najlepiej chyba świadczy fakt, że daleko za Atlantykiem w amerykańskich sztabach wojskowych rozgorzała debata na temat wpływu rosyjskiego monopolu gazowego w Europie na jedność Sojuszu Północnoatlantyckiego. Kapitan Alexander Ghaleb z U.S. Army przygotował opracowanie na ten temat.

W dokumencie pt. ,,Natural gas as an instrument of russian state power?? wydrukowanym przez Strategic Studies Institute przy U.S. Army War College w Carlisle w Pennsylvanii, kapitan Ghaleb przedstawia stanowcze tezy na temat wpływu rosyjskiej energetyki gazowej na politykę międzynarodową w Europie. Autor studiował w Niemczech, Francji i na Węgrzech. Z kilku stopni naukowych, najważniejszy z punktu widzenia tego tekstu i będący w jego posiadaniu tytuł to doktor bezpieczeństwa energetycznego na Uniwersytecie Środkowo-Europejskim (Central European University).

Zdaniem amerykańskiego wojskowego Rosjanie w ostatnich latach prawie całkowicie zrezygnowali z wykorzystania argumentu siły w tworzeniu swojej polityki zewnętrznej. Zamienili go jednak na szantaż gazowy, za pomocą którego w przyszłości, będą w stanie wręcz konfliktować ze sobą kraje NATO. Ghaleb pisze, że ,,pomimo, iż Rosjanie utrzymują, że takie obawy są przesadzone, sceptycy wierzą, że gdyby pojawiła się wystarczająco poważna dysputa, mogliby oni użyć dźwigni bezpieczeństwa energetycznego przeciwko krajom Sojuszu??.

Kapitan U.S. Army uważa, że tak jak w przeszłości ropa, tak dziś gaz ziemny może wpływać na środowisko bezpieczeństwa, w określonych warunkach. Zakłócenia dostaw do krajów europejskich mogą w przyszłości mocno zagrozić ich gospodarkom, a co za tym idzie skłonić je do bardziej prorosyjskiego stanowiska. W obliczu konfliktu NATO-Rosja taki scenariusz oznaczałby rozbicie Sojuszu za pomocą zakręcenia kurka za gazem.

Kpt. Ghaleb drobiazgowo uzasadnia dlaczego jego zdaniem Rosja nadal postrzega Sojusz jako podmiot wrogi zagrażający jej pozycji w rosyjskiej sferze wpływów w Europie. Jego zdaniem przykład ukraiński (kryzys gazowy z 2008 roku) pokazuje ewentualne modele działania i skalę ryzyka w obliczu ewentualnych problemów z dostawami. Wojskowy wprost stwierdza, że Rosja próbuje obecnie przekupywać na swoją stronę kraje takie jak Niemcy, podpisując z nimi korzystne umowy gazowe. To działanie ma jego zdaniem doprowadzić do rozbicia Sojuszu Transatlantyckiego.

Wzrastająca zależność energetyczna krajów NATO od Rosji może rozbić solidarność Aliantów. Kpt. Ghaleb nie ma wątpliwości, że rosyjski monopol na gaz w Europie Środkowo-Wschodniej zagraża jedności Zachodu. Takich głosów należy w Polsce słuchać ze szczególną uwagą.

Link: http://ebe.org.pl/misja-specjalna/co-czeka-nato-gdy-rosjanie-zakreca-kurek-z-gazem-kpt-ghaleb-z-u-s-army-o-rosyjskiej-strategii-energetycznej-wobec-sojuszu.html

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 257 gości