Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Owen Graham: cięcia cofną amerykańskie siły zbrojne do lat 70-tych

Email Drukuj PDF

Według Owena Grahama z Heritage Foundation globalne cięcia wprowadzone na mocy grożącego budżetowi zbrojeniowemu mechanizmu sekwestracji uczyni amerykańskie wojsko ?pustą sił? (hollow force), jaką była jego zdaniem w latach 70-tych XX wieku.

Jeżeli Kongres nie zdoła uchwalić zakładanych cięć budżetowych, wprowadzony zostanie automatycznie mechanizm sekwestracji uruchamiający cięcia w wysokości ponad 500 miliardów dolarów, które uderzą głównie w zbrojeniówkę (487 mld dolarów). Sekwestrację zakłada Budget Control Act z sierpnia 2011 roku.

Sekretarz Obrony Leon Panetta podkreśla, że mechanizm uderzy także w jeden z trzech filarów nuklearnej triady - program obrony przeciwrakietowej a także program budowy nowych myśliwców i bombowców. Według House Armed Services Commitee może być jeszcze gorzej. Zdaniem Komisji sekwestracja sprawi, że U.S. Air Force zmaleje do rozmiarów  najmniejszych w swej historii, U.S. Navy do tych sprzed I Wojny Światowej a U.S. Army sprzed II Wojny Światowej.

Budżet obronny stanowi mniej niż jedną piątą budżetu federalnego, ale składa się nań połowa cięć założonych w ramach sekwestracji. Zdaniem Grahama Waszyngton musi uderzyć w realne przyczyny pogłębiania się deficytu budżetowego a nie znęcać się nad zbrojeniówką. Uważa on, że jedynym realnym rozwiązaniem problemu jest zmniejszenie rozrośniętych budżetów socjalnych i większa dyscyplina budżetowa. To właśnie programy społeczne i nieodpowiedzialną politykę finansową wini za powstanie obecnej, olbrzymiej dziury budżetowej. Zdaniem publicysty sekwestracja zniszczy amerykańskie siły zbrojne, ale nie jest ona nieunikniona. Graham apeluje do prezydenta Baracka Obamy o rozsądek i odpowiedzialność.

Źródło:http://www.heritage.org/research/commentary/2012/08/cuts-will-cripple-military-and-make-it-hollow-force-of-70s

 

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 201 gości