Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Obama jak Reagan, a Hollande sam wpuścił się w maliny?

Email Drukuj PDF

Ekspert ?The National Interest? James Joyner twierdzi, że w czasie trwania drugiej kadencji prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama będzie kontynuował politykę zarządzania konfliktami międzynarodowymi za pośrednictwem sojuszników. Według niego podobne założenia składały się na doktrynę Ronalda Reagana.

Reagan ogłosił w 1985 roku, że USA będą wspierać walkę z rewolucją komunistyczną na całym świecie. W praktyce oznaczało to dofinansowanie i pomoc logistyczną dla sił zwalczających komunistów na całej kuli ziemskiej ?od Afganistanu po Nikaraguę?. Zdaniem Joynera podobnie działa Barack Obama w obliczu Arabskiej Wiosny, która nie pozwala mu skupić całej uwagi amerykańskich sił zbrojnych w Azji, tak mocno jak by tego pragnął.

Przykładem działania za pośrednictwem miała być zdaniem specjalisty interwencja w Libii, którą Amerykanie zarządzali ?z tylnego siedzenia?, a główną część zadania zrealizowali rękami Brytyjczyków i Francuzów. Podobnego modelu działania spodziewa się on w Mali, gdzie operują już żołnierze francuscy. Ocenia, że Waszyngton zdecyduje się na wsparcie materialne i logistyczne, trzymając się z dala od interwencji zbrojnej. Autor tekstu konstatuje, że jeśli Amerykanie i tutaj przyjmą rolę przywódczą, to także w tym przypadku poniosą koszta ewentualnej porażki, która jest możliwa.

http://nationalinterest.org/commentary/obama-doctrine-reagan-doctrine-7982

Podobnego zdania jest Derek Scissors z Heritage Foundation. Jest on przekonany, że Amerykanie powinni unikać bezpośredniego zaangażowania w Mali, na które nie mogą sobie pozwolić w dobie cięć w zbrojeniówce i kolejnych zagrożeń na horyzoncie. Jego zdaniem zaangażowanie Francuzów demobilizuje kraje afrykańskie, które nie biorą odpowiedzialności za bezpieczeństwo na swoim kontynencie. Spodziewa się on także, że zaangażowanie Paryża w Mali będzie się przeciągało, ponieważ samo zatrzymanie terrorystów nie oznacza zwycięstwa, a zniszczenie ich stronnictwa będzie czasochłonne i kosztowne. Zdaniem Scissorsa decyzja prezydenta Françoisa Hollande?a była impulsywna i niekonsultowana z pozostałą częścią ekipy rządowej, dlatego Amerykanie powinni być ostrożni, nie pozwalając na zrzucenie odpowiedzialności na swoje barki tak, jak miało to miejsce w Libii.

http://www.heritage.org/research/commentary/2013/1/mali-low-hanging-fruit-for-france

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 43 gości