Philip Stephens ("Financial Times"): Płaćcie za NATO albo go zamknijcie

Email Drukuj PDF

Philip Stephens na łamach Financial Times opisuje rolę NATO w systemie globalnego bezpieczeństwa, jak i udział poszczególnych członków sojuszu w finansowaniu organizacji.

Zdaniem Stephensa system globalnego bezpieczeństwa jest coraz mniej stabilny ze względu na bliskowschodnie konflikty, rozprzestrzenienie islamskich ekstremistów na terytorium Afryki, rozwój programu nuklearnego Iranu, ambicje imperialne Rosji oraz zagrożenia cybernetyczne. W związku z nowymi zagrożeniami NATO musi posiadać odpowiedni potencjał wojskowy, żeby zwalczać te zagrożenia. To z kolei wymaga zwiększenia wydatków, których żaden z członków nie chce ponosić.

Stephens podkreśla, że obecnie w Europie, głównie ze względu na politykę oszczędności, panuje tendencja do cięć w wydatkach wojskowych. W rezultacie większość krajów NATO nie spełnia obowiązku przekazywania 2 proc. budżetu narodowego na wydatki w zakresie obrony, w wielu państwach wynoszą one 1 proc. budżetu lub mniej. Co istotne, nawet byłe państwa Związku Radzieckiego, zagrożone ambicjami Rosji, tną swoje wydatki. Jedynymi wyjątkami w Europie są Wielka Brytania i Francja, jednak konflikty w Libii, Syrii i Mali pokazały, że także Paryż i Londyn nie chcą ponosić zbyt dużych kosztów.

Również Stany Zjednoczone pod przewodnictwem Baracka Obamy nie będą ponosić ciężaru finansowego generowanego przez NATO. Stephens zwraca uwagę, że w ostatnim czasie amerykański wkład w finansowanie Sojuszu stanowił 75 proc. całości budżetu organizacji. Mechanizm sekwestracji raz na zawsze zakończy erę amerykańskiego finansowania NATO, a nawet jeśli automatyczne cięcia nie wejdą w życie, to i tak amerykańscy decydenci nie chcą dłużej płacić za europejskie bezpieczeństwo.

Podsumowując Stephens stwierdza, że współczesne zagrożenia bezpieczeństwa wymagają wspólnej strategii obronnej. Jeśli jednak państwa europejskie nie zdecydują się na zwiększenie wydatków na rzecz NATO, obecne podejście spowoduje powolną śmierć instytucji ze względu na malejący budżet i znaczenie dla systemu bezpieczeństwa. Tym samym zdaniem Stephensa uczciwość wymaga zamknięcia Paktu Północnoatlantyckiego.

Opracowanie: Natalia Wojtowicz

Żródło: http://www.ft.com/intl/cms/s/0/4db6c7f2-8681-11e2-b907-00144feabdc0.html#axzz2MxtmFhzA