Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Anne Applebaum (?The Spectator?): Putin zwycięża

Email Drukuj PDF

Anne Applebaum w artykule dla magazynu ?The Spectator? analizuje sytuację geopolityczną państw Europy w dobie rosnących wpływów prezydenta Putina. Jej zdaniem, ostatnie lata upływające pod znakiem zajadłych dyskusji o Iraku, Afganistanie czy Iranie, spowodowały zanik refleksji nad stosunkami z państwem rosyjskim. Obecnie generuje to poważne problemy, ponieważ w tym czasie Rosja przygotowywała strategię mającą na celu osłabienie solidarności państw NATO oraz Unii Europejskiej. Kryzysy wewnętrzne tych instytucji, spowodowane w pierwszym przypadku wojną w Iraku, zaś w drugim kryzysem finansowym w 2009 roku, zdaniem publicystki, tylko przyspieszyły ten proces.

Applebaum zwraca uwagę, że Władimir Putin wykorzystuje kapitał pieniężny i medialny do budowania w poszczególnych państwach grup broniących, mniej lub bardziej otwarcie, jego interesów. We Francji poprzez dotacje dla Frontu Narodowego Marine Le Pen w wysokości 9 milionów euro (w planie jest przekazanie kolejnych 30 milionów). Z kolei w 2013 roku w Czechach potentat paliwowy Lukoil finansował wygraną kampanię prezydencką Milosza Zemana. Poza tym Rosjanie wykorzystują bardzo dobre kontakty biznesowe w wielu krajach Europy, szczególnie w Wielkiej Brytanii.

Łatwiej prowadzić tego rodzaju działalność w krajach niemających stabilnych i długoletnich instytucji i praktyk demokratycznych. Autorka wskazuje na rosnące nastroje antyzachodnie w Europie Środkowowschodniej. Węgry, kuszone wizją otrzymania fragmentu Ukrainy po jej ewentualnym rozpadzie, otwarcie zawiązują przymierze z Rosją, w Polsce widocznie jest rozczarowanie okresem transformacji po rozpadzie Związku Sowieckiego, na Słowacji władzę sprawuje premier ?flirtujący? z środowiskami nacjonalistycznymi, mający ?wątpliwości? co do zasadności wprowadzania kolejnych sankcji.

Wszystkie te procesy, zdaniem Applebaum, mogą prowadzić do coraz większego skłócenia państw, które spowoduje całkowitą niesterowność Unii Europejskiej oraz NATO w stosunku do działań Kremla ? ekonomicznych (rosnące uzależnienie od gazu i ropy), politycznych (atomizacja europejskich instytucji) czy nawet militarnych (brak interwencji na Ukrainie). Po drugie, możliwość wystąpienia ze wspomnianych instytucji Grecji, Hiszpanii lub nawet całego bloku państw Europy Środkowowschodniej.

?Jeśli byłbyś Władimirem Putinem, nie chciałbyś przynajmniej spróbować??

Źródło: http://www.spectator.co.uk/features/9447782/how-vladimir-putin-is-waging-war-on-the-west-and-winning/

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 56 gości