Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Rzecznik rządu węgierskiego w rozmowie z rt.com o polityce UE wobec Rosji

Email Drukuj PDF

16 marca portal rt.com opublikował wywiad z rzecznikiem rządu węgierskiego Zoltánem Kovácsem. Pierwszym zagadnieniem zaproponowanym przez dziennikarkę Sophie Szewardnadze była spójność polityki europejskiej w zakresie sankcji nakładanych na Rosję. Kovács uważa, że solidarność zrzeszonych w UE państw, mimo różnic, jest elementem kluczowym w obecnej sytuacji. Z drugiej strony, uważa, że do rozładowania napięć na wschodniej Ukrainie konieczne jest takie rozwiązanie dyplomatyczne, by Rosja nie przestała być traktowana jako partner gospodarczy.

Dziennikarka poprosiła Kovácsa o skomentowanie stanowiska swojego przełożonego, premiera Viktora Orbana, który powiedział, że jeśli ?ktoś sądzi, że europejska gospodarka może być konkurencyjna bez współpracy ekonomicznej z Rosją, że jest bez niej możliwe stworzenie bezpieczeństwa energetycznego ? to żyje złudzeniami?. Rzecznik rządu odparł, że relacje z Rosją muszą być oparte na założeniu, że jest ona partnerem całej Europy, nie tylko poszczególnych państw. Na przykład Węgier, którzy kupują ropę wyłącznie od Rosji, natomiast gaz w około 80%. Kovács chciałby, by zwrócono uwagę na dotychczasową praktykę handlową i infrastrukturę, która łączy państwa UE z Rosją, a także by kontynuowano ich rozwinięcie. Tak, by nie powtórzyła się sytuacja z roku 2009, kiedy kryzys na Ukrainie groził przerwaniem dostaw do innych krajów.

Podobnie ustosunkował się do współpracy politycznej. Na pytanie o stosunki transatlantyckie, rzecznik odpowiedział bardzo dyplomatycznie, mówiąc, że mimo ostatnich krytycznych wobec spotkania Orbana z Putinem wystąpień, Węgry zachowują bardzo dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Podkreślił, że jego rząd stara się tylko pilnować własnego interesu narodowego. Obecnie jest nim na przykład realizacja porozumienia z Rosją w sprawie budowy elektrowni nuklearnej na Węgrzech, także skrytykowanego przez polityków państw europejskich i być może blokowanego przez nich w przyszłości. Kovács podkreślił, że Komisja Europejska nie ma podstaw do kwestionowania tej inwestycji w kontekście rozwoju podobnych projektów w innych krajach (Wielka Brytania). Z kolei odpowiadając na pytanie o dołączenie Węgier do strefy euro, rzecznik zwrócił uwagę, że są w tym kierunku prowadzone działania (obniżenie długu publicznego) oraz dyskusje, czy przyjęcie nowej waluty będzie opłacalne.

W kwestii słów premiera Orbana, że ?ludności węgierskiej na Ukrainie należy przyznać autonomię?, Kovács wypowiedział się także bardzo ostrożnie. Po pierwsze, zwrócił uwagę na kontekst historyczny tej wypowiedzi, zaś po drugie, że Węgry starają się tylko przypomnieć o powinności Ukrainy względem mniejszości, którą jest szanowanie ich autonomii, samorządności, by mogła ona znaleźć sposób na życie w tym suwerennym państwie.

Na koniec Sophie Szewardnadze zapytała o pomysł przewodniczącego Komisji Europejskiej Junckera, by stworzyć ?armię europejską?. Rzecznik odpowiedział, że struktura NATO zapewnia dobre ramy współpracy militarnej, a po drugie, do tej pory nie pojawił się choćby ogólny zarys realizacji tej idei, pozwalający go ocenić.

 

Źródło: http://rt.com/shows/sophieco/240993-hungary-prime-minister-sanctions

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 248 gości