Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Stratfor: W sprawie Rosji Niemcy mają związane ręce?

Email Drukuj PDF

Analitycy ośrodka Stratfor w swej analizie pt. When It Comes to Russia, Germany's Hands Are Tied rozważają trudną sytuację Niemiec w obliczu wojny na Ukrainie. Zdaniem ekspertów, jest to obecnie najistotniejsze wyzwanie, przed którym stoją dyplomaci niemieccy. Od kilkunastu lat prowadzili oni bowiem politykę międzynarodową opartą o silne obustronne kontakty z Rosją oraz Francją. Dziś, jako hegemon, promują dążenie do ustabilizowania sytuacji wokół granic Unii Europejskiej, przy jednoczesnym utrzymaniu stosunków handlowych z państwem Władimira Putina. Od momentu rozpoczęcia konfliktu kanclerz Angela Merkel włożyła wiele wysiłku w wypracowanie spójnego stanowiska dotyczącego sankcji, licząc, że presja ekonomiczna, wywierana na Kreml, zmusi tamtejszych polityków do ustępstw.

W tym kontekście pierwszym problemem Niemiec, jaki zaobserwowali analitycy Stratfor, jest zaostrzająca się polityka administracji prezydenta Obamy wobec Putina. Na początku lutego, kiedy dopuścił on możliwość dozbrojenia Ukrainy, kanclerz Merkel udała się do Waszyngtonu, by odwieść go od tego pomysłu. Krytycznie wobec tej propozycji wypowiadał się także minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Ich zdaniem, wsparcie militarne przekreśla starania mediacyjno-dyplomatyczne. Niewykluczone, że silna presja Berlina wymusiła odłożenie decyzji o wysłaniu amerykańskich instruktorów na Ukrainę. Eksperci zauważają, że rozdźwięk ten wykorzystywany jest przez Rosję do manifestowania swojej wyższości wobec państw członkowskich NATO.

Drugim problemem dla kanclerz Merkel są pogłębiające się podziały pomiędzy poszczególnymi członkami UE w kwestii utrzymywania sankcji. Ów podział jest widoczny szczególnie w Europie Środkowowschodniej, gdzie niektóre państwa, takie jak Węgry, kuszone są perspektywą szerszej współpracy ekonomicznej z Rosją za cenę głosowania przeciwko rozszerzaniu sankcji.

W podsumowaniu autorzy analizy zwracają uwagę, że Niemcy nie są zainteresowane zerwaniem stosunków handlowych z Rosją, dlatego w dalszym ciągu będą starali się rozwiązać problem wojny na Ukrainie za pomocą środków dyplomatycznych. Zaś w najbliższym czasie dla Berlina kluczowe będzie utrzymanie sankcji na czerwcowym szczycie UE. W kontekście problemów politycznych i gospodarczych w Europie ? może to być jednak bardzo trudne.

 

Źródło: www.stratfor.com/analysis/when-it-comes-russia-germanys-hands-are-tied

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 69 gości