Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Peter Harris (Uniwersytet Colorado): Koniec amerykańskiego prymatu militarnego?

Email Drukuj PDF

Peter Harris, politolog z Uniwersytetu Colorado, w tekście pt. America's Shrinking Military: The End of U.S. Primacy? komentuje ostatnie zapowiedzi rządu amerykańskiego o redukcji liczebnej armii ? o 17 tys. pracowników cywilnych i 40 tys. żołnierzy. Podkreśla, że w kontekście trudnej sytuacji międzynarodowej, decyzja Obamy o kontynuacji reform w tym zakresie jest bardzo kontrowersyjna.

Oczywiście nie oznacza to załamania ? w 2017 roku armia amerykańska będzie liczyć ok. 450 tys. żołnierzy, a dodając do tego nowoczesne wyposażenie, profesjonalne szkolenie, pozostanie na czele państw z najlepszym wojskiem. W perspektywie długoterminowej jej prymat będzie jednak zależeć od dalszych cięć oraz przekonania Amerykanów, że w najbliższych latach trzeba dążyć do dalszej redukcji.

Harris zauważa, że za czasów prezydenta Kennedy?ego, Stany Zjednoczone były gotowe do prowadzenia dwóch i pół wojen, w roku 1980 trzech i pół. Tymczasem w 2010 Robert Gates oświadczył, że w najbliższych latach nie będzie możliwe prowadzenie równocześnie dwóch. Podkreślił natomiast, że coraz większe zasoby poświęca się nowym formom zagrożeń: cyber-wojnie i terroryzmowi. Ostatecznie proces ten może doprowadzić do największego spadku liczebności armii od czasów II wojny światowej.

Na koniec politolog sugeruje, że cięcie wydatków nie musi być złe. Problemami są jednak ich skala, wątpliwość, czy program ten został właściwie i szeroko skonsultowany i przedyskutowany, oraz fakt, że jedna ustawa (Budget Control Act) może w znaczącym stopniu zmieniać główne cele strategiczne o charakterze globalnym.


Źródło: http://nationalinterest.org/feature/americas-shrinking-military-the-end-us-primacy-13324?page=2

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 363 gości