Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Nikolas Gvosdev (National Interest): Chińska rozgrywka

Email Drukuj PDF

Prof. Nikolas Gvosdev, ekspert ds. bezpieczeństwa, opublikował na portalu The National Interest artykuł pt.  China's Master Plan to Thwart American Dominance in Asia, w którym stawia tezę, że w najbliższym czasie Chiny będą starać się zrównoważać uwagę i zasoby USA w rejonie Azji i Pacyfiku. Jak chcą tego dokonać?

Zdaniem Gvosdeva, Chińczycy chcą wykorzystać Rosję i przekierować wysiłki Stanów Zjednoczonych w jej kierunku. W kontekście cięć wydatków w armii amerykańskiej to, w jego opinii, to bardzo dobra taktyka. Ponadto prezydent Xi Jinping rozbudowuje współpracę handlową z Władimirem Putinem, a całkiem niedawno podjął decyzję o wykupie rosyjskich obligacji ? co w kontekście sankcji nakładanych przez Zachód, dało Moskwie możliwość zabezpieczenia swoich wpływów na Ukrainie.

Po drugie, konieczne będzie utrzymanie Indii jako państwa neutralnego. Xi niestrudzenie prowadzi negocjacje z premierem Narendrą Modim w zakresie drażliwych dla obu państw kwestii, np. terytoriów usytuowanych w Himalajach. Dąży zatem do stworzenia harmonijnej koalicji, dzięki której Indie nie będą musiały włączać się w kosztowną realizację interesów USA.

Wreszcie, Chiny chcą przekonać inne państwa w swoim regionie, że są dobrym sojusznikiem i mogą iść na ustępstwa, jeśli tylko zostanie zawarta zgoda, by trzymać Amerykanów na dystans. Służy temu tworzenie instytucji takich, jak Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych, w którym dwoma największymi akcjonariuszami są oczywiście Chiny i Indie.

Ekspert zaznacza przy tym, że Chińczycy nie przekraczają pewnej jasno wytyczonej granicy ? np. ostatecznie nie uregulowali cen gazu ziemnego i finansowania projektów infrastrukturalnych z Moskwą, nie wypisali także czeku ?in blanco? ? są bardzo ostrożni przy dotowaniu rosyjskiej gospodarki.

Na co w tym kontekście może liczyć Waszyngton? Zdaniem Gvosdeva, przede wszystkim na to, że połączenie spowolnienia gospodarczego w Chinach z utrzymywaniem się kryzysu w Rosji sprawi, że większość projektów zostanie przekreślona lub odroczona w czasie. Na razie jednak - według autora referowanego artykułu - wszystko wskazuje na to, że obserwujemy proces fundamentalnej zmiany sił w Azji.

 

Źródło: http://nationalinterest.org/feature/chinas-master-plan-thwart-american-dominance-asia-13310

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 42 gości