Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

David Ignatius (The Washington Post): Co kryzys grecki mówi o sile Europy?

Email Drukuj PDF

David Ignatius, pisarz i publicysta ?The Washington Post?, w artykule pt. What the Greek debt deal shows about power in Europe stawia tezę, że ostatni kryzys grecki unaocznia i potwierdza powojenny ład europejski, opierający się na porozumieniu francusko-niemieckim.

Ostatnia umowa musi zostać zatwierdzona przez parlamenty Niemiec i Grecji, co publicysta ocenił pozytywnie ? jako jeden z nielicznych aktów, które mogą przybrać demokratyczną afirmację. Przywołuje ponadto w tym kontekście słowa Petera Wittiga, ambasadora Niemiec w Waszyngtonie, który w niedawnym wywiadzie powiedział, że choć Grecy interpretują ostatnie porozumienie jako dyktat, to stanowi on wyraz solidarności, poszanowania dla idei zjednoczonej Europy, egzemplifikowanej przez walutę euro.

Ignatius zauważa, że taktyka przyjęta przez premiera Ciprasa, obliczona na to, że słaba Grecja będzie w stanie przełamać opór silnych gospodarczo i politycznie Niemiec, zdezaktualizowała się po referendum, kiedy to żadne z licznych państw członkowskich nie zdecydowało się przyjąć do wiadomości Grexitu. Liczyli ponadto, że strach przed zarazą finansową pozwoli im na osiągnięcie lepszych warunków negocjacyjnych. Jak jednak zauważa publicysta, twarda linia Trojki była koniecznością ? okazanie słabości mogłoby fatalnie wpłynąć na relacje z takimi państwami jak Hiszpania, Portugalia, Irlandia czy Cypr, które wcześniej przyjęły jej propozycje.

Niemcy, pisze Ignatius, zauważyli wreszcie, że sama polityka wyrzeczeń nie wystarczy, by Grecja powróciła do normalnego stanu gospodarczego. Dlatego, jego zdaniem, zaproponowano m.in. 50-miliardowy fundusz powierniczy, finansowany ze sprzedaży aktywów państwowych, by stworzyć podstawę do inwestowania i pobudzania gospodarki.

Na koniec publicysta zwraca uwagę, że kluczem do zawarcia ostatniego porozumienia była zgoda Angeli Merkel i François Hollande?a, która jeszcze kilka dni wcześniej, w wyniku pojawienia się koncepcji ?tymczasowego? opuszczenia strefy euro przez Grecję, nie była pewna. ?Reszta była drobnym drukiem? ? pisze Ignatius.

 

Źródło: http://www.washingtonpost.com/blogs/post-partisan/wp/2015/07/13/what-the-greek-debt-deal-shows-about-power-in-europe/

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 130 gości