Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Charles Tannock: Dlaczego Wielka Brytania należy do Europy

Email Drukuj PDF

Charles Tannock, członek komisji ds. spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego, związany z Partią Konserwatywną, w artykule pt. Why the UK Belongs in Europe, opublikowanym na łamach portalu project-syndicate.org, stanowczo opowiada się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE. Jednak na początku dokonuje analizy argumentów swoich oponentów.

Polityk zauważa bowiem, że powraca zapomniana churchillowska idea jedności anglojęzycznych społeczności. Zgodnie z nią Wielkiej Brytanii ma być bliżej kulturowo i politycznie do krajów takich, jak Indie, Nowa Zelandia, USA czy Kanada. Z nimi warto utrzymywać dobre dwustronne relacje. Zwraca on przy tym uwagę na antyeuropejski wydźwięk używania takiej argumentacji, a co ważniejsze, ocenia ją jako zupełnie nierealistyczną. Wyżej wspomniane państwa zwracają się bowiem ku partnerom z regionu, np. Australia ku Indonezji czy Indie ku Chinom.

Tannock stawia tezę, że siłą Wielkiej Brytanii, w kontekście handlu z tymi krajami, jest to, że stanowi ona swoisty pomost do wspólnego europejskiego rynku (liczącego 500 milionów konsumentów). Dobrym przykładem jest podpisanie umowy z Koreą Południową, na skutek której handel Wielkiej Brytanii z tym państwem podwoił się. To dlatego przywódcy Kanady czy Australii nie namawiali premiera Camerona do opuszczenia UE. Po drugie, podkreśla, że w ostatnim czasie unijnym liderom udało się rozwiązać kilka istotnych problemów z zakresu polityki zagranicznej. Tannock ma na myśli podpisanie porozumienia z Iranem, zahamowanie konfliktu na Ukrainie, czy skuteczną walkę z piractwem u wybrzeży Afryki.

Na koniec Tannock zwraca uwagę swoim rodakom na fakt, że międzynarodowa pozycja ich kraju nie jest tak silna jak kiedyś. Powinni dążyć do maksymalizacji zysków politycznych, strategicznych i ekonomicznych wraz z innymi państwami UE. Z drugiej strony przestrzega, że ewentualny brexit mógłby zupełnie zdestabilizować sytuację w Europie, co stanowi wymarzony scenariusz dla Władimira Putina czy przywódców Państwa Islamskiego.

 

Źródło: http://www.project-syndicate.org/commentary/uk-belongs-in-europe-by-charles-tannock-2015-08

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 238 gości