Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Gavin Jones (Reuters): Reformy tak, zmiany nie ? czyli styl włoskiej biurokracji

Email Drukuj PDF

Na portalu ?The American Interest? ukazał się artykuł Defying the EU the Italian Way o włoskim sposobie neutralizowania zmian, podjętych czy to na poziomie europejskim czy krajowym. ?Reforma tak; zmiany nie? ? tak podsumowuje zjawisko Gavin Jones z agencji Reuters.

Biurokraci mają swoje sprawdzone sposoby. Jednym z nich jest opóźnianie prac przy danej ustawie, np. za pomocą dekretów o realizacji, które ustanawiają termin i tryb wprowadzenia nowego aktu. Może to trwać tygodniami, miesiącami a nawet latami. Po drugie, państwo włoskie jest bardzo słabe ? nie potrafi przeciwstawić się silnym grupom interesów, mafiom z Południa ? przypadek wprowadzenia regulacji w zakresie wywozu śmieci, które są dziś zupełnie nieprzestrzegane stanowi tego najlepszy dowód. Dalej, ustrój Włoch jest silnie zdecentralizowany ? liczba gmin i miast jest dwukrotnie wyższa niż w Stanach Zjednoczonych. Z kolei władze centralne nie dysponują odpowiednio dużą kadrą urzędniczą pozwalającą na ścisłą kontrolę wszystkich procesów dziejących się na niższym szczeblu.

W tym kontekście ? zauważa ?TAI? ? Włosi obrali znacznie skuteczniejszą taktykę przetrwania trudnego okresu Unii Europejskiej, wymagającej licznych cięć budżetowych, niż np. grecka Syriza, która nie tylko wypowiedziała wojnę biurokratom brukselskim, ale samym Niemcom. Z kolei nasi zachodni sąsiedzi do tej pory nie wynaleźli metody skutecznego przeciwdziałania ?taktyce inercji?. Gdyby największym problemem Angeli Merkel byli politycy pokroju Alexisa Tsiprasa, to mogłaby spać spokojnie. Widzimy jednak, że kraje takie jak Włochy oficjalnie zatwierdzają propozycje unijne, po czym nie robią nic, by mogły zostać wdrożone.

Czy to oznacza, że Włosi będą bronić swojego statusu za wszelką cenę? ?TAI? podkreśla wagę danego momentu historycznego i uwarunkowań kulturowych, sprawiających, że na tym etapie nie są gotowi do radykalnych posunięć. A na pewno nie skłoni ich do tego dyktat biurokratów.

Na razie wygląda, że obie strony znajdują się w komfortowej pozycji, bowiem Włosi zatwierdzają kolejne pakiety reform, Niemcy zaś udają, że wierzą w ich realizację.

 

Źródło: http://www.the-american-interest.com/2015/08/31/defying-the-eu-the-italian-way/

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości