Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

John R. Bolton (AEI): Uchodźcy to także problem Stanów Zjednoczonych

Email Drukuj PDF

John R. Bolton, były ambasador USA przy ONZ oraz ekspert American Enterprise Institute, w artykule pt. Migrant crisis isn?t just Europe?s problem; it?s our problem, too stawia tezę, że obecny kryzys emigracyjny dotykający Europę jest także problemem Amerykanów. Dlaczego? Przede wszystkim przez kilkuletnią mniej zaangażowaną politykę zagraniczną prezydenta Baracka Obamy.

Dynamika współczesnych procesów migracyjnych i upadek pewnego porządku w rejonie Afryki Północnej i na Bliskim Wschodzie spowodowały, że przyczyny ekonomiczne podróży na Stary Kontynent ustępują przyczynom egzystencjalnym. Po drugie, demografia wykazuje zmiany, które mogą być dla wielu mieszkańców Europy niezwykle niepokojące. Po trzecie, zdaniem Boltona, najgroźniejszym zjawiskiem jest przybywanie potencjalnych terrorystów wraz z uchodźcami, którzy rzeczywiście wymagają pomocy. Przed podobnym problemem stoją Stany Zjednoczone w przypadku granicy z Meksykiem.

W tym kontekście Bolton przypomina o casusie Kuby ? w 1980 roku Fidel Castro intencjonalnie wypuścił z więzień groźnych przestępców, by następnie pozwolić im opuścić wyspę wraz z tysiącami ludzi uciekającymi do Stanów Zjednoczonych. Na to Europejczycy powinni być szczególnie uczuleni.

W podsumowaniu Bolton stwierdza, że słabsza obecność Amerykanów w sferze globalnej wcale nie zwiększa poziomu bezpieczeństwa ? powstanie Państwa Islamskiego, upadek państw w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, rosnące ambicje Iranu ? są tej tezy najlepszym dowodem.

 

Źródło: http://www.aei.org/publication/migrant-crisis-isnt-just-europes-problem-its-our-problem-too/?utm_source=twitter&utm_medium=social&utm_campaign=fdpoped

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 47 gości