Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Gary J. Schmitt, Jeffrey Gedmin (AEI): Euro-atlantycka integracja Gruzji ważniejsza niż kiedykolwiek

Email Drukuj PDF

Gary J. Schmitt, pracownik  American Enterprise Institute, oraz Jeffrey Gedmin, były prezes Radio Free Europe / Radio Liberty, w artykule pt. Why Georgia?s quest for Euro-Atlantic integration matters more than ever zwracają uwagę, że po siedmiu latach od ostatniej inwazji Rosji w Gruzji, Władimir Putin wykonuje kolejne, bardzo poważne, ruchy. Od początku lata jego wojska penetrują teren Osetii Południowej, by instalować tablice określające nową granicę z Gruzją.

Powody przemknięcia informacji o tej operacji bez echa są oczywiste. Problemy Syrii, Iranu czy nawet Ukrainy absorbują uwagę Amerykanów i Europejczyków. Tymczasem, podkreślają eksperci, sprawa członkostwa Gruzji w pakcie północnoatlantyckim jest wciąż odkładana w czasie. Gdy w 2008 roku na szczycie NATO w Bukareszcie odmówiono złożenia oferty akcesji temu państwu, cztery miesiące później musiało radzić sobie ono z inwazją rosyjskich czołgów. Dlatego, piszą Schmitt i Gedmin, Gruzini poza podtrzymywaniem polityki euroatlantyckiej, musieli znaleźć pomysł na stosunki z Kremlem.

Można by zapytać, ale dlaczego warto doprowadzić ów żmudny proces do końca? Zdaniem ekspertów, liczy się przede wszystkim wiarygodność. Skoro elity polityczne Zachodu zaprosiły Gruzję do udziału w międzynarodowych strukturach, to powinny dotrzymać słowa. Po drugie, apetyt Putina rośnie. Choć część obserwatorów wyrażała oczekiwanie, że oddanie Krymu zaspokoi imperialne plany prezydenta Rosji, to należy pamiętać o głośno artykułowanych deklaracjach Kremla, mówiących, że to dopiero początek.

Na koniec, stwierdzają Schmitt i Gedmin, państwom znajdującym się pod presją Rosji ? Ukrainie, Mołdawii, Czarnogórze czy Macedonii ? należy pomagać w procesie inkluzji do wspólnych organizacji międzynarodowych. Szczególnie NATO musi wynaleźć nową strategię postępowania. Bowiem w naszym interesie leży, by kolejne narody dołączały do grupy akceptującej rządy prawa, demokrację i prawa człowieka.

 

Źródło: http://www.aei.org/publication/why-georgias-quest-for-euro-atlantic-integration-matters-more-than-ever/?utm_source=twitter&utm_medium=social&utm_campaign=fdpoped

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 48 gości