Scott Snyder (Council on Foreign Relations): Koreańska rozgrywka

Email Drukuj PDF

Scott Snyder, starszy doradca Council on Foreign Relations, w artykule pt. South Korea: At the Epicenter of a Geostrategic Danger Zone stawia tezę, że odizolowana Korea Północna ma największą od lat szansę na rewizję ładu regionalnego. Korea Południowa, która uważa siebie za najbardziej zagrożoną ewentualną ekspansją Północy, staje na stanowisku, że wzrost antyamerykańskich nastrojów w Chinach implikuje analogiczne działanie względem Korei Południowej przez jej północnego sąsiada. W tym celu autor podkreśla, że Południe powinno uzyskać dodatkowe wsparcie ze strony USA.

Snyder przypomina, że zamiast prowadzenia negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi, które zostały podjęte jeszcze w 2006 r. w sprawie denuklearyzacji, Kim Dzong-Un podjął decyzję o rozszerzeniu swojej polityki na zasadzie równoległego rozwoju ekonomicznego i nuklearnego. Stany Zjednoczone oraz Korea Południowa planują rewizję polityki Korei Północnej obliczoną na destabilizację polityki w regionie.

Aby osłabić pozycję strategiczną Północy, prezydent Korei Południowej, Park Geun-hye nawiązał bliższą współpracę z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, której zwieńczeniem było wspólne obchodzenie 70. rocznicy końca II wojny światowej. Autor podkreśla, że zauważalnym jest próba dystansowania się Południa od Stanów Zjednoczonych i próba unikania wyboru pomiędzy nimi a Chinami. Jednak Pekin coraz silniej naciska na Koreę Południową, proponując odrzucenie ustanowienia na terenie państwa Amerykańskiego Granicznego Wysokiego Terenu Obronnego  (THAAD).

Japońscy obserwatorzy poczynań prezydenta Korei Południowej krytykują jego decyzje oraz zwracają uwagę na pogarszające się stosunki na linii Tokio-Seul. Dla Japonii Korea Południowa jest punktem, w którym krzyżują się wpływu Tokio oraz Pekinu. W interesie Japonii leży, by Seul nie dokonał nadmiernego zbliżenia z Chinami, ponieważ grozi to podważeniem wpływów Japonii, a w konsekwencji Stanów Zjednoczonych.

Ekspert zauważa, że amerykańscy dyplomaci nie posiadają tak szczegółowych informacji jak strona japońska. Niemniej jednak, interes amerykański w tym regionie jest tożsamy z polityką japońską z tą różnicą, że stosunki chińsko-amerykańskie nie przybierają charakteru względnej równowagi, lecz powoli wkraczają na stopę wojenną. W związku z tym, Amerykanie chętnie widzieliby Koreę Południową ściśle współpracującą z Japonią, co z powrotem przywracałoby stabilizację na tym terenie.

Podsumowując, autor stwierdza, że sojusz amerykańsko-koreański jest niezbędny do neutralizowania wpływów Północy. Chociaż chińsko-koreańskie relacje ekonomiczne są niestabilne, najważniejsze jest uświadomienie sobie przez Chiny, że Korea Południowa jest istotnym ogniwem obronnym Stanów Zjednoczonych w regionie.

Źródło: http://www.nationalinterest.org/blog/the-buzz/south-korea-the-epicenter-geostrategic-danger-zone-14090

Opracowanie Mateusz Ambrożek