Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Christopher Hill (Project Syndicate): Syria, czyli kolejny błąd Obamy

Email Drukuj PDF

Christopher Hill, były ambasador Stanów Zjednoczonych w Iraku, Korei Południowej, Macedonii i Polsce, w artykule pt. America?s Syria Non-Policy stwierdza, że Rosja, poprzez swoją interwencję w Syrii, próbuje wymusić na innych państwach świata przyznanie jej statusu mocarstwa. W związku z tym, Hilla martwi brak większej aktywności amerykańskiej w tym regionie.

Hill nie uważa, by interwencja rosyjska w Syrii była jednostkowym wydarzeniem. Zdaniem byłego ambasadora, Rosja prowadzi teraz grę o przemyślanej strategii, która ma na celu podniesienie wartości Moskwy w oczach innych państw.

Zdaniem eksperta, Barack Obama nieumiejętnie prowadzi politykę zagraniczną nie tylko w tamtym regionie, ale także gdy weźmiemy pod uwagę jej całokształt. Brak jasnych i konkretnych działań przeważa nad ustaleniem długofalowej strategii zapewnienia przestrzegania pokoju na świecie. Największym problemem w tym zakresie okazała się bierność w momencie, gdy stało się jasne, że w Syrii nie obejdzie się bez walki. Administracja Obamy ograniczyła swoje działania, by móc osiągnąć swój cel, jakim była dominacja  Stanów Zjednoczonych w tamtym regionie. Co więcej, przeciętny Amerykanin nie jest w stanie pojąć, co dzieje się w Syrii. Wcześniej Amerykanie zwalczali siły dyktatora, ale nagle okazuje się, że strona, z którą on walczył, okazała się jeszcze gorsza.

Podsumowując, Hill twierdzi, że na początek Obama może zobowiązać się do współpracy wraz z innymi krajami sojuszniczymi. Obowiązkowym jest wówczas przyjęcie narracji mówiącej o konieczności rozwiązania kryzysu syryjskiego. Mimo różnic, wspólne interesy tych państw dot. budowania pokoju i stabilności w Syrii zapewnią wystarczającą płaszczyznę. Barack Obama mógłby się też zwrócić do syryjskiego społeczeństwa o pomoc w dokonaniu stabilizacji na terytorium państwa syryjskiego. Najistotniejszym jest jednak, by Obama obiecał Syryjczykom zniszczenie Państwa Islamskiego. Tak, jak długo bojownicy ISIS są w stanie destabilizować Bliski Wschód, tak Syria nie może czuć się bezpiecznie.

Opracował Mateusz Ambrożek

 

Źródło: http://www.project-syndicate.org/commentary/us-needs-coherent-syria-policy-by-christopher-r-hill-2015-10

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 48 gości