Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Carl Bildt: Cyberprzestrzeń i problemy UE

Email Drukuj PDF

Carl Bildt, były premier oraz minister spraw zagranicznych Szwecji, w artykule pt. Why Technology, Not Geography, Is Key to Cybersecurity stwierdza, że najłatwiejszym sposobem zapewnienia sobie ochrony przed atakami cybernetycznymi przez państwa jest rozwój technologii komputerowej. Autor zauważa, że w pewnym sensie jesteśmy już na poziomie ciągłego konfliktu w cyberprzestrzeni. Największe zagrożenie czeka nas ze strony Chin, które co prawda nie są jedynym krajem zaangażowanym w tego typu przedsięwzięcia, lecz są z pewnością państwem najbardziej aktywnym na tym polu. Bildt zauważa, że jesteśmy w samym środku historycznej chwili, gdy niebezpieczne technologie są coraz tańsze i bardziej skuteczne niż te, które decydują o naszej konwencjonalnej obronności.

Dla porównania, rosyjska cybernetyczna strategia obrony zakłada, że wszystkie dane uzyskane w kraju powinny być przechowywane na rosyjskich serwerach. Kraje Unii Europejskiej akcentują kwestię mówiącą, że w imię obrony prywatności obywateli wznoszone są bariery dla swobodnego przepływu danych.  Oznacza to, że w niektórych krajach europejskich dane obywateli tych państw są przechowywane nie na macierzystych, lecz na amerykańskich serwerach. Takie rozwiązanie może uderzać nie tylko w kwestię bezpieczeństwa, ale też bezpośrednio w sferę prywatności.

Bildt twierdzi, że rozwiązanie kwestii prywatności nie leży w lokalizacji danych, ale w rozwoju bezpiecznych systemów i prawidłowego korzystania z szyfrowania. Przechowywanie danych w rzeczywistości oznacza ciągłe przenoszenie ich między użytkownikami, bez względu na granice. Bezpieczeństwo w cyfrowym świecie opiera się na dobrze rozwiniętej technologii, a nie na czynnikach  geograficznych, np. granicach.

Bildt konkluduje, że Unia Europejska nie może pozwolić sobie na powiększanie szkodliwego cyfrowego protekcjonizmu danych obywateli. Musi pokonać bariery instytucjonalne, której sprawiają, że niemożliwe jest wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie zewnętrznej polityki wirtualnej.

Opracował Mateusz Ambrożek

 

Źródło: http://www.huffingtonpost.com/carl-bildt/technology-cybersecurity_b_8391152.html?utm_hp_ref=world

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 149 gości