Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Anders Aslund (Atlantic Council): Europa zgubiła swą drogę

Email Drukuj PDF

Anders Aslund, starszy doradca Atlantic Council w Waszyngtonie w artykule pt. Europe Has Lost its Way stwierdza, że Europa nie jest w stanie sobie poradzić z kryzysami, które ostatnimi czasy ją nękają. Autor wymienia tu m.in. rosyjską agresję na Ukrainie, kryzys imigrancki i problemy w Afryce Północnej. Ponadto Aslund zauważa, iż większość z tych problemów Europa zafundowała sobie sama, a brak wypracowania jednolitej strategii przeciw nim jest spowodowany niemożnością poprawienia sytuacji ekonomicznej większości państw Unii Europejskiej.

Najbardziej uderzające jest jednak europejskie zacofanie w rozwoju zaawansowanych technologii i innowacji. We wszelkiego rodzaju rankingach ekonomicznych lub uczelnianych, większość Europy wygląda tragicznie. Z 50 najlepszych uniwersytetów na świecie, zgodnie z listą szanghajską i rankingiem Times Higher Education Supplement, około 30 to uczelnie amerykańskie, sześć lub siedem to ośrodki brytyjskie, a tylko garstka znajduje się w Europie kontynentalnej. Pół tuzina krajów północnoeuropejskich może konkurować z USA, jeśli chodzi o wydatki na badania i rozwój oraz patenty przyznane, ale południe i wschód Europy pozostają daleko w tyle.

Autor konkluduje, że Unia Europejska będzie nadal brnąć, aż w końcu musi rozpoznać swoje błędy i zacząć przeprowadzać reformy, których każda państwowa gospodarka nagminnie potrzebuje. Tylko poprzez umieszczenie gospodarek poszczególnych państw z powrotem na ścieżce wzrostu europejscy przywódcy będą w stanie sprostać wyzwaniom zewnętrznym, które aktualnie stoją przed nimi.

Opracowanie Mateusz Ambrożek

 

Źródło: https://www.project-syndicate.org/commentary/europe-insufficient-economic-reform-by-anders-aslund-2015-11#vkkEGxsyGVvwDHQ5.99

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 40 gości