Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Anthony Cordesman (Center for Strategic and International Studies): USA mają kłopot z reputacją i dyplomacją

Email Drukuj PDF

Anthony Cordesman, członek Center for Strategic and International Studies w artykule pt. From King Stork to King Log: America?s Negative Message Overseas stwierdza, że zauważalny jest ostatnimi czasy wzrost antyamerykańskiego głosu w opinii światowej. Jest on spowodowany dużą ilością konfliktów zbrojnych, w których brały udział Stany Zjednoczone. Największa fala krytyki przychodzi z Europy. Wielu autorów tych głosów jednocześnie wypowiada się przychylnie o Rosji, która w ich oczach staje się gwarantem międzynarodowego bezpieczeństwa.

Stany Zjednoczone działają obecnie w sytuacji, w której Rosja nie jest neutralna i ??stale zwiększa wysiłki w celu wykorzystania wszystkich zarzutów przeciw USA. Na potwierdzenie tego argumentu Cordesman twierdzi, że Rosja ? z hipokryzją ? oskarża USA o przyjęcie taktyki rzeczywiście używanej przez siebie w kontaktach z Ukrainą i Gruzją. Moskwa korzysta z lęków i rosnącego gniewu wraz z destabilizacją większości krajów rozwijających się.

Autor zwraca też uwagę na Chiny. Cordesman uważa, że Pekin to nowa siła, która w pewnym stopniu konkuruje ze Stanami Zjednoczonymi. Niektórzy Chińczycy twierdzą, że dla ich kraju byłoby lepiej, gdyby Rosja i Ameryka utrzymywały napięcie pomiędzy sobą, co pośrednio służyłoby zabezpieczeniu interesów Chin.

Autor konkluduje, że Amerykanie czasami wydają się mieć problem z wydawaniem szczerych i wyważonych komentarzy. Dyplomacja nie składa się z uprzejmości i bierności. Wymaga ona trwałego i poważnego wysiłku, który uwiarygodni Waszyngton w oczach całego świata.

Opracował Mateusz Ambrożek

 

Źródło: http://csis.org/publication/king-stork-king-log-americas-negative-message-overseas

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 68 gości