Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Almut Möller (European Council on Foreign Relations): Brytyjsko-niemieckie nieporozumienie

Email Drukuj PDF

Almut Möller, członek European Council on Foreign Relations, w artykule pt. The British-German misunderstanding stwierdza, że wojna pomiędzy krajami Unii Europejskiej, które chcą jej reformy, a tymi, które jej nie chcą, przybiera na sile.

Dla kraju w strefie euro, takiego jak Niemcy, główne kwestie dotyczące programu reform są wyraźnie związane z wzmocnieniem zarządzania strefą euro oraz polityki, które pozwolą gospodarkom UE wrócić do formy. Gdy niemiecki rząd mówi o reformie Unii, kręgi polityczne powszechnie rozumują, iż Niemcy mówią o gospodarce. Jest to duża zmiana w porównaniu do sytuacji sprzed zaledwie kilku lat, gdy ?reformy UE? znaczyły coś zupełnie innego w niemieckim kontekście.

Wielka Brytania jest również jednym z najbardziej aktywnych krajów w debacie dotyczącej reform. Wobec rosnącej marginalizacji w instytucjach UE, Londyn zdaje się być ledwo dostrzegany w centrum debaty na temat reformy. Wraz z wprowadzeniem przeglądu kompetencji rząd brytyjski zaczął nakreślać potencjalne obszary reform. Celem tej misji jest powiększenie miejsca dla debaty na temat reformy instytucjonalnej. Podobnie jak w Niemczech, rząd brytyjski uważa się bowiem za główną siłę napędową reform UE. Te różne pojęcia reformy przynoszą wiele nieporozumień między Berlinem i Londynem.

Podsumowując, pozornie wszystko wygląda dobrze. Berlin jest zainteresowany propozycją Davida Camerona. Jednakże, jeżeli pakiet reform nie zostanie wynegocjowany w najbliższych miesiącach, będzie mało prawdopodobne, by Niemcy przychylili się do sprawy Londynu. Warto podkreślić, że rząd brytyjski jest zdesperowany, by pokazać, że może osiągnąć sukces ? tym samym, by stworzyć wiarygodny przekaz do swoich obywateli na temat znaczenia ich kraju i wpływu w Unii. Niemniej jednak nie wiadomo, czy takie postępowanie spowoduje przyspieszenie reformy.

Opracowanie Mateusz Ambrożek

Źródło: http://www.ecfr.eu/article/commentary_the_british_german_misunderstanding4091

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 239 gości