Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Toby Young ?The Spectator?: Liberalizm - szansa czy obciążenie Zachodu?

Email Drukuj PDF

Toby Young, komentator ?The Spectator?, w swoim artykule pt. Western liberalism is no match for the Islamic Game of Thrones stwierdza, że świeckie wartości liberalne, które wrosły w świadomość Zachodu, nie przetrwają w momencie wzrostu fundamentalizmu religijnego, chyba że są one zakorzenione w czymś więcej niż tylko racjonalnym indywidualizmie.

Zdaniem autora, Zachód wydaje się być wyczerpany wojną ideologiczną. Young próbuje odpowiedzieć na pytanie, co jest tak bardzo demoralizujące w liberalnej demokracji, że nie jest ona w stanie zapewnić uniwersalnego powodzenia w innych kulturach. Najważniejszym problemem jest tu brak jednolitości. Warto też zauważyć, że radykałowie korzystają z dobrodziejstw liberalizmu, niejako wtłaczając się w tę kulturę, na dodatek działając środkami mającymi na celu jest zdyskredytowanie.

Zdaniem autora, powoli zaczynają podnosić się prawicowe głosy krytykujące postmodernizm, wielokulturowość i relatywizm moralny. Receptą według nich jest całkowita rewizja prowadzonej dotychczas polityki oraz zrobienie wszystkiego, by ci, którzy już znajdują się w danych krajach, jak najszybciej zasymilowali się z rdzennymi obywatelami.

Co ciekawe, sam autor utożsamia się z wartościami liberalnymi. Idzie on nawet w kierunku powszechnej edukacji w tym duchu. Zwraca jednak uwagę na ważny problem ? część kultur nie jest sobie w stanie przyswoić danych treści, ponieważ są one niezgodne z ich przekonaniami, wychowaniem oraz sposobem życia.

Young uważa, że nie powinniśmy całkowicie odrzucać wartości liberalnych, ponieważ będzie to oznaczać ostateczne przyznanie się do winy. Trzeba zwrócić uwagę, iż mimo dobrych chęci, część poglądów nie jest w stanie stać się uniwersalnymi na tyle, by przyczyniły się do pokojowej koegzystencji ludzi różnych kultur. W związku z tym konieczna jest promocja wartości i podkreślanie ich znaczenia jako najważniejszego dorobku cywilizacyjnego.

Innym problemem zdaniem autora jest to, że wartości liberalne są zbyt miłe. One wyewoluowały jako sposób rozwiązywania konfliktów w społeczeństwach demokratycznych. Wartości liberałów mają być kompatybilne z szerokim wachlarzem różnych pomysłów na to, z czego składa się dobre życie. Liberalizm oferuje jego wyznawcy pokój i dobrobyt ? odwołuje się do pragnienia człowieka jako wygodnego zachowawcy. To dość chłodne i mało inspirujące w porównaniu do radykalizmu islamskiego, który obiecuje walkę na śmierć i życie, a następnie przekształca się w osiągnięcie wiecznego szczęścia.

Young twierdzi, że być może największą trudnością jest brak jakiegokolwiek absolutu, do którego zachodni liberałowie mogą się odwołać. Projekt Oświecenia ? oparcia liberalnych wartości na rozumie i empiryzmie od dawna jest skompromitowany, a prawdopodobnie jest już za późno, aby odwrócić upadek chrześcijaństwa.

Podsumowując, autor stwierdza, że nie ma oczywistego liberalnego rozwiązania związanego z fundamentalizmem islamskim. Young obawia się, że niedługo może zrealizować się scenariusz opisany przez francuskiego pisarza Michela Houellebecqa.

Opracował Mateusz Ambrożek

 

Źródło: http://blogs.new.spectator.co.uk/2015/11/western-liberalism-is-no-match-for-the-islamic-game-of-thrones/

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 49 gości