Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Joseph S. Nye Jr (Harvard): Słaba Europa to zagrożenie dla USA

Email Drukuj PDF

Joseph S. Nye Jr., były asystent sekretarza obrony USA i profesor Uniwersytetu Harvarda, w artykule pt. The Danger of a Weak Europe stawia tezę, że dla Stanów Zjednoczonych zagrożeniem nie jest mocniejsza, lecz słabsza niż dotychczas Europa. Kłopoty wewnętrzne Unii Europejskiej, napięte relacje z Rosją w kontekście wojny na Ukrainie, kryzys emigracyjny mogą spowodować, że rok 2016, wedle autora tekstu, znów będzie ?rokiem Europy? dla amerykańskiej dyplomacji.

Nye radzi, by nie sugerować się bieżącymi problemami Starego Kontynentu, lecz spojrzeć na wspólne relacje z szerszej perspektywy. Wtedy np. okaże się, że gospodarka unijna jest porównywalna z amerykańską, UE jest ludniejsza, posiada duży kapitał technologiczny i eksportowy. Ponadto nie można lekceważyć czynnika militarnego, Europa ma bowiem większą liczbę mężczyzn i kobiet ?pod bronią?, Francja i Wielka Brytania mają potencjał do interwencji w rejonie Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Wreszcie, to Europejczycy mają kluczowy wpływ na kształt i działanie prawa oraz instytucji międzynarodowych.

Autor jest jednak świadomy ograniczeń oraz wyzwań stojących przed Europą ? rosnącym eurosceptycyzmem, referendum ws. opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, zaś w dalszej perspektywie konieczności zmierzenia się z kryzysem demograficznym.

Z tych względów Nye uważa, że Europa i Stany Zjednoczone wzajemnie się uzupełniają, a słabość naszego kontynentu w roku 2016 może odbić się także na Waszyngtonie.

Źródło: http://www.project-syndicate.org/commentary/danger-of-a-week-europe-by-joseph-s--nye-2016-01

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 362 gości