Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Boris Johnson: To nie konspiracja - w UE chcą superpaństwa

Email Drukuj PDF

Boris Johnson, burmistrz Londynu, w artykule pt. There is no conspiracy. The EU is completely open about its superstate plan opublikowanym na łamach ?The Telegraph? stawia tezę, że podstawowym błędem Brytyjczyków jest to, że poddają się złudzeniu, jakoby Unia Europejska nie wierzyła w swoją deklarację o budowaniu superpaństwa. Co jakiś czas reprezentanci tej organizacji publikują dokument zawierający plany dalszej integracji ? od unii monetarnej do politycznej i społecznej.

Johnson podkreśla, że przez bardzo długi czas sceptyczni wobec tej wizji politycy czy komentatorzy byli wyśmiewani. Na przykład sir John Major, który pisał w roku 1993: ?Mam nadzieję, że moi koledzy, szefowie państw i rządów oprą się pokusie recytowania mantry pełnej unii gospodarczej i walutowej (?) Oczywistym jest fakt, że unia gospodarcza i walutowa nie jest możliwa do realizacji w obecnych okolicznościach?.

Burmistrz wskazuje, że projekt dalszej integracji chce się naprawiać, co sugeruje choćby dokument pod tytułem: ?Five Presidents? Report?. Zakłada on powstanie ?europejskiego mechanizmu stabilizacyjnego?, którego głównym celem będzie ujednolicanie polityki podatkowej i budżetowej, harmonizacji prawa upadłościowego, spółkowego, własności oraz systemów ubezpieczeń społecznych państw zrzeszonych w ramach UE. Wszystko po to, by zdaniem Johnsona, ratować strefę euro przed całkowitym upadkiem, a Wielka Brytania nie ma narzędzi, by przeciwstawić się tej zmianie.

Ponadto zwraca uwagę, że w ciągu ostatnich lat pojęcie ?jednolitego rynku? zmieniło się nie do poznania. Od EWG kolejne traktaty, poczynając od Maastricht, sprawiły, że nie ma już praktycznie żadnej domeny polityki publicznej, która nie podlegałaby unijnym instytucjom. Dlatego, pisze Johnson w podsumowaniu, należy wyciągnąć lekcję z historii ze świadomością, że czerwcowe referendum nie obejmuje opowiedzenia się za status quo.

 

Źródło: http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/eureferendum/12185401/There-is-no-conspiracy.-The-EU-is-completely-open-about-its-superstate-plan.html

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 206 gości