Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Burhan Al-Chalabi (?New Statesman?): Wielka Brytania powinna zakończyć specjalne relacje z USA

Email Drukuj PDF

Burhan Al-Chalabi, publicysta i biznesmen, opublikował na łamach portalu newstatesman.com artykuł pt. Why Britain should end the special relationship with the US, w którym sugeruje, by pomimo bogatej tradycji w stosunkach z USA, Brytyjczycy realizowali dziś przede wszystkim własne interesy.

Po pierwsze dlatego, że Stany Zjednoczone uważają, że utrzymują ?szczególne? kontakty z Niemcami, Rosją, Meksykiem czy Kanadą. W kontekście Europy chętniej mówią o Unii Europejskiej jako całości niż o poszczególnych państwach. Po drugie, wedle Al-Chalabiego, choć Wielka Brytania korzysta na dostępie do amerykańskiego wywiadu i broni, przez swój bezkrytyczny stosunek do operacji na Bliskim Wschodzie poświęciła swoje partnerskie relacje gospodarcze i dyplomatyczne z krajami tego regionu ? Libią, Iranem, Sudanem czy Afganistanem.

Publicysta zauważa także, że sytuacja geopolityczna stała się zdecydowanie bardziej groźna ? choćby ze względu na międzynarodowy terroryzm ? a poradzić sobie z tym można jedynie dzięki współpracy między sąsiadującymi ze sobą krajami. Wielka Brytania, porzucając silne więzi z USA, nie musiałaby już narażać swojej pozycji w organizacjach międzynarodowych, np. w ONZ, tak, jak miało to miejsce podczas wojny w Bośni i Hercegowinie. Wówczas Amerykanie bez wiedzy sojuszników prowadzili wiele szkodliwych działań. Operacja Deny Flight pochłonęła 15 tys. ofiar, zaś kolejne 600 tys. zostało uchodźcami.

W podsumowaniu Al-Chalabi konstatuje: dotychczasowe relacje z USA były oparte o złudną nostalgię, dlatego należy dążyć do specjalnych stosunków z Europą.

Źródło: http://www.newstatesman.com/politics/uk/2016/03/why-britain-should-end-special-relationship-us

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 45 gości