Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Robin Niblett (Chatham House): UE nie zagraża suwerenności Wielkiej Brytanii

Email Drukuj PDF

Robin Niblett, dyrektor Chatham House, w artykule pt. Britain, the EU and the Sovereignty Myth stwierdza, że argument dot. odzyskania suwerenności przez Wielką Brytanię po wyjściu z Unii jest nietrafiony, ponieważ nie stanowi ona zagrożenia dla brytyjskiego życia państwowego. Autor podkreśla, że dzięki UE Wielka Brytania była w stanie realizować wyznaczniki swojej racji stanu, np. tworzenie jednolitego rynku.

Ponadto, brytyjska gospodarka świetnie prosperuje w Unii. Wielka Brytania ma dzięki profitom z przynależności do organizacji wyższy wzrost gospodarczy oraz niższe bezrobocie w przeciwieństwie do większości głównych gospodarek. To przyciąga najwięcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Unii i przyczynia się do zaliczania Wielkiej Brytanii do najbardziej przyjaznych miejsc do prowadzenia działalności gospodarczej.

Podobnie autor stara się dementować pogłoski o szkodliwości imigracji. Zdaniem autora, to właśnie dzięki imigrantom Wielka Brytania jest tak rozwinięta. Dzięki pracy obcokrajowców, którzy zarabiają mniej od rodzimych pracobiorców, dywidendy mogą być przeznaczane do dalszych inwestycji.

Co do największych wyzwań UE, autor wymienia problem imigracji. Np. problem Turcji, która pertraktuje z Unią na temat polepszenia swoich warunków w kontekście opieki nad imigrantami z Syrii. Ponadto, nie trzeba się obawiać powstania bardziej zintegrowanej strefy euro, która miałaby być przeciwnikiem dla brytyjskiego systemu walutowego. Mówiąc o strukturze UE, autor stwierdza, że na pewno nie zostanie ona skierowana na tory powiększania zbiurokratyzowania schematu organizacji.

Podsumowując, autor twierdzi, że połączenie polityki angielskiej wraz z potencjałem Unii pozwoliłoby zarówno jednej, jak i drugiej stronie na przełamanie wszelkich problemów. Co do wyzwań, autor wymienia efektywność energetyczną zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo energetyczne, zarządzanie Internetem oraz walkę z terroryzmem.

Opracował Mateusz Ambrożek

 

Źródło: https://www.chathamhouse.org/publication/britain-eu-and-sovereignty-myth

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 358 gości