Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Matthew Goodwin (University of Kent): Powody, dla których David Cameron wygra referendum w sprawie Brexit

Email Drukuj PDF

Matthew Goodwin, profesor University of Kent, w artykule pt. 5 ways David Cameron wins Brexit referendum stwierdza, że Wielka Brytania nie wyjdzie z Unii Europejskiej. Swoją ocenę opiera na kilku przesłankach.

Pierwszą z nich jest zauważenie tendencji przychylnej Unii w ostatnich sondażach. Autor stwierdza, że Cameron nie będzie musiał nic robić ? stopniowa zmiana nastrojów społecznych oraz potknięcia eurosceptyków spowodują, że kurs prounijny utrzyma się. Co więcej, zauważa także, że liczba eurosceptyków nieustannie spada.

Kolejnym argumentem autora jest przeświadczenie społeczeństwa o szkodliwości wyjścia ze Wspólnoty. Wśród motywów co do głosowania, na pierwszym miejscu znalazł się wpływ na gospodarkę po ewentualnym wyjściu z Unii, potem problem imigracji, na trzecim miejscu zaś ? suwerenność. Autor zauważa, że dla ludzi najistotniejszy jest zatem stan ich gospodarki, co może ulec zmianie po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Natomiast suwerenność, na której opiera kampanię Brexitową Boris Johnson, jest dopiero na trzecim miejscu, co świadczy o braku popularności owej kwestii.

Kolejnym problemem dla zwolenników wyjścia z Unii jest frekwencja. Zdaniem autora, ciężko będzie zmobilizować ludzi niechętnych pozostaniu w Unii, ponieważ owa opinia jest prezentowana najczęściej przez osoby nieangażujące się w działalność polityczną. Osoby takie charakteryzują się brakiem uczestnictwa w wyborach oraz niewielką aktywnością obywatelską. Natomiast zwolennicy pozostania w Unii są ich przeciwnością, w związku z czym łatwiej będzie ich zmobilizować.

Podsumowując, autor zauważa, że geograficznie głosy rozkładają się dosyć specyficznie. Bastionami prounijności są bowiem Londyn oraz Szkocja. Anglia i Walia są zdecydowanie antyunijne. Może to nieco dziwić, ponieważ wśród Szkotów panują tendencje separatystyczne, co powinno także, zdaniem autora, współgrać w kontekście referendum. Goodwin liczy jednak na przekonanie, iż w przypadku oderwania się w przyszłości Szkocji od Wielkiej Brytanii, Szkoci będą chcieli rozwijać się w oparciu o Unię.

Opracował Mateusz Ambrożek

 

Źródło:  http://www.politico.eu/article/5-ways-david-cameron-wins-brexit-referendum-euroskeptics-turnout-economic-risk/

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 97 gości