Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Anatole Kaletsky (Gavekal Economics): Czas na Włochy?

Email Drukuj PDF

Anatole Kaletsky, główny ekonomista Gavekal Economics, w artykule pt. Roman Empire? stwierdza, że jedynym państwem zdolnym do utrzymania porządku w Europie są Niemcy. Autor przeciwstawia Berlinowi inne stolice. Paryż ma za dużo problemów wewnętrznych, a poza tym wycofał się z kierowniczych stanowisk w Unii na rzecz Berlina. Londyn marginalizuje swoje stanowisko ciągłymi debatami na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, zaś państwa południa Europy są zbyt słabe ekonomicznie, by udźwignąć ciężar odpowiedzialności za kontynent.

Niemniej jednak, autor zwraca uwagę na wzrost roli Włoch ostatnimi czasy. Włochom wróciła ich dawna pewność siebie oraz chęć przywództwa, co można również zaobserwować w polityce wewnętrznej i międzynarodowej. Ponadto, mimo zaistnienia zagrożenia populizmem w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, Włochy odwróciły się od Silvio Berlusconiego. W rezultacie, rozpoczęły wdrażanie reform administracyjnych, które były nie do pomyślenia w przeszłości. Co więcej, stały się też bardziej asertywne w sprawach zagranicznych. Przykładem jest współpraca ministra spraw zagranicznych, Paolo Gentiloniego z Federicą Mogherini celem stworzenia bardziej pragmatycznej i skutecznej  polityki europejskiej.

Podsumowując, autor stwierdza, że należy poczekać z opiniowaniem, czy Włochy mogą stać się przywódcą krajów gospodarczo i politycznie postępowych, co pozwoliłoby przełamać monopol niemieckiego konserwatyzmu i dogmatyzmu. Niemniej jednak, ekonomia polityczna w Europie będzie musiała dostosować się do nowego rodzaju globalnego kapitalizmu rozwijającego się od kryzysu w 2008 roku, a to może być głównym problemem Włochów ze względu na brak silnej gospodarki w przeciwieństwie do Niemiec.

Opracował Mateusz Ambrożek

 

Źródło: https://www.project-syndicate.org/commentary/italy-not-germany-leads-europe-by-anatole-kaletsky-2016-04

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 312 gości