Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Lucy Wadham (?Prospect Magazine?): Jakie są szanse na Frexit?

Email Drukuj PDF

Frustracja dotycząca Unii Europejskiej stale narasta, ale Francuzi jak dotąd pozostawali jej wierni. Lucy Wadham, redaktorka brytyjskiego ?Prospect Magazine?, w artykule pt. What are the chances of a Frexit? opisuje potencjalne szanse na wyjście Francji z Unii Europejskiej, rozpoczynając swoją analizę od roku 2014, kiedy to w wyborach do Parlamentu Europejskiego we Francji większość zdobyła skrajnie prawicowa partia Marine Le Pen.

Autorka wskazuje, że agenda partii Le Pen zdominowała debatę polityczną, włącznie ze stanowiskiem Francji w stosunku do UE, która dotąd była ?jedną z narodowych świętych krów?. Polityka Le Pen jest szczególnie interesująca, gdyż w żadnym momencie nie padła z  jej ust deklaracja o wyjściu Francji z Unii, czy chociażby ze strefy euro, jeżeli zostałaby wybrana na stanowisko prezydenta. Wykorzystuje ona jednak fakt, że większość jej wyborców jest uczulona na technokrację Brukseli i na tej podstawie chce wynegocjować z UE nowe warunki. Le Pen w czerwcu 2015 roku zapowiedziała, że jeżeli jej się to nie uda, poprosi Francuzów o głos za wyjściem z Unii, a ją samą będzie można nazywać Madame Frexit. Wadham zauważa, że hasło #Frexit nie zyskałoby żadnego rozgłosu, gdyby nie słowne powiązanie z #Brexit. Le Pen oparła jednak swoją obecną politykę na wykorzystywaniu właśnie tej korelacji, zapowiadając negocjacje z UE, podobnie jak to uczyniła Wielka Brytania, a referendum na Wyspach nazywając pięknym dowodem żywotności demokracji brytyjskiej.

Redaktorka zwraca uwagę na ryzyko, jakie jest związane z prowadzoną przez Le Pen polityką, która stoi w sprzeczności z wieloma wartościami francuskimi. Przeprowadzony w ubiegłym roku sondaż z okazji dziesiątej rocznicy referendum, w którym Francuzi opowiedzieli się przeciwko przyjęciu konstytucji europejskiej, wskazał, jak niezdecydowane jest społeczeństwo francuskie. Z jednej strony odnotowano wzrost głosów przeciwko uchwaleniu konstytucji, z drugiej strony większość była za instytucją europejskiego prezydenta i europejskiej armii. Większość Francuzów nie uważa jednak, że odizolowanie Francji od Unii przyniesie państwu sukces. Projekt europejski nadal jest Francji potrzebny i choć miesiąc miodowy się skończył, to jednak Wadham stwierdza, że ten katolicki naród nie weźmie z Unią rozwodu.

Opracowanie: Agata Supińska

 

 

Źródło: http://www.prospectmagazine.co.uk/opinions/what-are-the-chances-of-a-frexit

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 65 gości