Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

Daniel Hannan (?The Telegraph?): Francusko-niemiecka oś jest daleka od śmierci

Email Drukuj PDF

Daniel Hannan w swoim artykule The Franco-German axis is far from dying. Without Britain, it will grow even stronger, napisanym dla ?The Telegraph?, analizuje podstawy sojuszu francusko-niemieckiego oraz rolę, jaką powinna pełnić w nim Wielka Brytania.

Autor artykułu zauważa, iż podczas spotkania Emmanuela Macrona z Angelą Merkel widoczne były różnice pomiędzy politykami. Macron pragnie, by UE przejęła część długów swoich członków, Niemcy nie chcą już spłacać zobowiązań innych.

Jednakże, jak pisze Daniel Hannan, pomimo tych różnic silnik nadal działa, gdyż przywódcy zgadzają się co do podstaw, na jakich Unia powinna się opierać. Oboje widzą w sukcesie Euro główny cel polityki gospodarczej, a także pragną dalszej integracji wewnętrznej, szczególnie jeśli chodzi o sferę wojskową. Autor porównywał ich nawet do duetu  Chiraca i Schrödera, czy też Mitterranda i Kohla.

Pragnąc przybliżyć istotę sojuszu pomiędzy tymi państwami konserwatywny eurodeputowany powołuje się na powojenną historię obu państw. Dzięki zbliżeniu instytucjonalnemu i gospodarczemu pomiędzy nimi, możliwy był cud gospodarczy w Niemczech, a także odbudowa tego kraju. Wielu Niemców nadal traktuje Unię jako gwarantkę tego cudu i pokoju pomiędzy nimi a Francją.

Autor zaznacza, iż większe znaczenie dla pokoju europejskiego miało zwycięstwo nad faszyzmem, rozprzestrzenienie się demokracji, czy rozszerzenie NATO, a nie porozumienie francusko-niemieckie. Unia natomiast była konsekwencją owego pokoju, a nie jego przyczyną. Jednakże Hannan bierze poprawkę na to, iż co innego on może pisać, a co innego myślą w krajach opisywanych, gdzie Unia traktowana jest bardziej emocjonalnie niż politycznie.

Z tego względu starając się określić rolę Wielkiej Brytanii europoseł powoływał się na myśl W. Churchilla. Nierealistycznym w opinii publicysty było i jest wejście w ten duopol. Wielka Brytania powinna raczej skoncentrować się na dobrym sąsiedztwie. Co więcej, odwołując się do Churchilla, który stwierdzał, iż to Francja i Niemcy powinny wziąć odpowiedzialność za wspólnotę europejską, a Wielka Brytania miała być tylko wspornikiem, Hannan uważa, iż w końcu ta wizja się spełniła.

Opracowanie: Adrian Matuła

 

Źródło: http://www.telegraph.co.uk/news/2017/05/15/franco-german-axis-far-dying-without-britain-will-grow-even/

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 109 gości