Błąd
  • XML Parsing Error at 1:133. Error 9: Invalid character

NATO nie ma przyszłości? Pesymistyczna prognoza eksperta portalu Foreign Policy

Email Drukuj PDF

Ekspert portalu Foreign Policy Stephen M. Walt stwierdza, że NATO nie ma przed sobą pewnej przyszłości. Według specjalisty na ten fakt składa się kilka czynników. Cięcia w zbrojeniówce mające miejsce w krajach europejskich w obliczu kryzysu jeszcze bardziej zmniejszają zdolność państw naszego kontynentu do stworzenia poważnego potencjału militarnego. Póki co obronność NATO opiera się prawie wyłącznie na wysiłku zbrojeniowym USA. W obliczu dalszych cięć w Europie, Ameryka coraz rzadziej będzie mogła liczyć na wsparcie w ramach misji wojskowych.

 

Stephen M. Walt prognozuje również załamanie solidarności w Sojuszu ze względu na rosnące koszty misji w Afganistanie i postępujące zniechęcenie wobec niej w kręgach europejskich.

 

Kolejnym elementem niszczącym współpracę transatlantycką w ramach NATO, który wskazuje ekspert Foreign Policy, jest kwestia nowej linii politycznej przyjętej przez Turcję, która coraz przychylniej patrzy w stronę Iranu, na przekór pozostałym członkom Paktu. Wojsko tureckie jest drugą największą siłą militarną w ramach NATO, tuż po Stanach Zjednoczonych, dlatego poczynań Istambułu nie należy w żadnym wypadku lekceważyć.

 

Wszystko to składa się na pesymistyczny obraz przyszłości NATO podsumowany przez autora artykułu pytaniem - ,,Gdyby NATO zniknęło - czy ktokolwiek by to zauważył?''.

 

(opracował Wojciech Jakóbik)

 

Link: http://walt.foreignpolicy.com/posts/2010/09/24/is_nato_irrelevant

 

 

Wyszukiwarka

Najnowsze materiały

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 117 gości