Dlaczego Brexit będzie korzystny dla USA?

Nile Gardiner, dyrektor The Heritage Foundation’s Margaret Thatcher Center for Freedom, w artykule pt. Why UK Leaving European Union Is Good for America w dailysignal.com stawia tezę, że czerwcowe referendum jest pierwszą od ponad 40 lat okazją dla Brytyjczyków do zadecydowania o własnej przyszłości. Ocenę tą argumentuje tym, że przez dekady obywatele ograniczali własną suwerenność na rzecz podporządkowania się unijnemu prawu, opracowywanemu przez niewybieralnych biurokratów z Brukseli.

 

Gardiner zwraca także uwagę, że pomimo swojego olbrzymiego znaczenia militarnego i gospodarczego Wielka Brytania nie jest w stanie kontrolować bezpieczeństwa własnych granic czy negocjować w sprawie swoich interesów handlowych i stwierdza, że w brytyjskiej opinii publicznej Unia Europejska przekształciła się w niedemokratyczną federację, która bezkarnie narusza suwerenność poszczególnych członków. Dlatego też uznaje Brexit za okazję do odzyskania przez Brytyjczyków suwerenności i powrotu państwa do pozycji mocarstwa światowego.

 

Informuje, że sześcioro członków rządu razem z burmistrzem Londynu, Borisem Johnsonem, zainicjowało kampanię na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii i przewiduje, że dołączyć do nich może więcej niż połowa parlamentarnej reprezentacji konserwatystów wraz z kilkoma labourzystami.

 

Następnie zwraca uwagę, że zadane w referendum pytanie w zasadzie brzmi, czy Brytyjczycy mają być wolnym narodem, i powołuje się na artykuł Borisa Johnsona z „The Daily Telegraph”, w którym dodatkowo podkreślono, że pozostanie Zjednoczonego Królestwa w Unii przyniesie dalsze ograniczenie wolności i wzmocnienie unijnego federacjonizmu. Gardiner cytuje też własny artykuł z capx.co, w którym nakreślił wizję Europy borykającej się z problemami i stwierdza, że Brexit przyniesie korzyści również Stanom Zjednoczonym, głównie z powodu uwolnienia handlu brytyjsko-amerykańskiego od unijnych regulacji.

 

W podsumowaniu ekspert rozwija swoje tezy z poprzedniego artykułu, dodając też, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE doprowadzi do regeneracji zaniedbywanego „specjalnego partnerstwa” pomiędzy dwoma czołowymi potęgami świata. Wbrew panice administracji Obamy czy Komisji Europejskiej.

 

Źródło: http://dailysignal.com/2016/02/22/why-uk-leaving-european-union-is-good-for-america/?utm_source=twitter

 

8.03.2016