NATO nie ma przyszłości?

Ekspert portalu Foreign Policy Stephen M. Walt stwierdza, że NATO nie ma przed sobą pewnej przyszłości.

Według specjalisty na ten fakt składa się kilka czynników. Cięcia w zbrojeniówce mające miejsce w krajach europejskich w obliczu kryzysu jeszcze bardziej zmniejszają zdolność państw naszego kontynentu do stworzenia poważnego potencjału militarnego. Póki co obronność NATO opiera się prawie wyłącznie na wysiłku zbrojeniowym USA. W obliczu dalszych cięć w Europie, Ameryka coraz rzadziej będzie mogła liczyć na wsparcie w ramach misji wojskowych.

 

Stephen M. Walt prognozuje również załamanie solidarności w Sojuszu ze względu na rosnące koszty misji w Afganistanie i postępujące zniechęcenie wobec niej w kręgach europejskich.

 

Kolejnym elementem niszczącym współpracę transatlantycką w ramach NATO, który wskazuje ekspert Foreign Policy, jest kwestia nowej linii politycznej przyjętej przez Turcję, która coraz przychylniej patrzy w stronę Iranu, na przekór pozostałym członkom Paktu. Wojsko tureckie jest drugą największą siłą militarną w ramach NATO, tuż po Stanach Zjednoczonych, dlatego poczynań Istambułu nie należy w żadnym wypadku lekceważyć.

 

Wszystko to składa się na pesymistyczny obraz przyszłości NATO podsumowany przez autora artykułu pytaniem – ,,Gdyby NATO zniknęło – czy ktokolwiek by to zauważył?”.

 

Opracowanie: Wojciech Jakóbik

 

Źródło: http://walt.foreignpolicy.com/posts/2010/09/24/is_nato_irrelevant

 

25.09.2010