Obama jak Gorbaczow

Na portalu internetowym konserwatywnego periodyka „The National Interest” pojawił się artykuł, w którym polityka Baracka Obamy w ramach misji w Afganistanie porównywana jest do tej prowadzonej przez Michaiła Gorbaczowa. Czy w tej kwestii prezydent USA rzeczywiście wykazuje podobieństwo polityczne do ostatniego przywódcy ZSRR?

 

W swoim artykule Nikołaj Gwozdziew wskazuje na misję NATO w Afganistanie, jako przykład podobieństw w polityce Obamy i Gorbaczewa. Promocja amerykańskiego systemu politycznego na terytorium afgańskim prowadzona przez Amerykanów ma według Gwozdziewa cechy zbieżne z wprowadzaniem demokracji ludowej przez radziecką biurokrację w czasie okupacji tego górzystego kraju.

 

Kolejną zbieżnością ma być zdaniem autora artykułu problem ze znalezieniem odpowiedniej formuły zakończenia misji wojskowej, która pozwoliłaby uniknąć spadku popularności odpowiedzialnych za nią polityków. Tak samo jak w czasach Gorbaczewa, tak i obecnie misja afgańska przynosi bowiem spadek poparcia dla władzy, a jej niepewny i nieokreślony w czasie finał wywołuje niezadowolenie społecznie.

 

Według Gwozdziewa to właśnie mądra polityka wyjścia z Afganistanu, pozwalająca ustabilizować tamtejszą politykę a jednocześnie dająca wzrost poparcia politycznego, może sprawić, że misja ta nie okaże się porażką na skalę wojny w Wietnamie.

 

Opracowanie: Wojciech Jakóbik

 

Źródło: http://nationalinterest.org/commentary/obama-gorbachev-4145

 

29.10.2010