Sojusz lewicy z eurosceptykami?

Dalibor Rohac, były pracownik kancelarii prezydenta Republiki Czeskiej i analityk American Enterprise Institute, w artykule pt. The left goes Euroskeptic formułuje tezę, że europejska lewica, pod wpływem wydarzeń w Grecji, może ułatwić jej sojusz z eurosceptykami.

 

Nie jest to jednak nowe zjawisko. Analityk przypomina choćby wypowiedź Costasa Lapavitsasa, profesora London School of Oriental and African Studies, który ubolewał nad konserwatywnymi mechanizmami „w sercu UE” i wyraził nadzieję, że lewicy uda się wysłać jasny antykapitalistyczny sygnał łączący „radykalne polityki z postępowym eurosceptycyzmem”. Podobnie krytyczne stanowisko zajęli także m.in. prof. Paul Krugman na łamach portalu „The New York Times” oraz Owen Jones w „The Guardianie”.

 

Rohac zauważa, że oba nurty – lewicowe oraz tradycyjnie eurosceptyczne – bardzo trudno odróżnić. Głosy wspierające grecką Syrizę pojawiają się w tak różnych środowiskach jak brytyjski „The Telegraph” czy węgierska partia Jobbik. Ekspert nie uważa jednak, by wzrost nastrojów krytycznych wobec rozwoju UE był niebezpieczny. Wręcz przeciwnie – zdrowa krytyka pozwoli na otwarcie dyskusji o reformach.

 

Problemem pozostają jednak radykalne postulaty, które mogą „wylać dziecko z kąpielą” – zamienić jedne nierealistyczne modele funkcjonowania na drugie. Lapavitsas chce np. zdemontowania i zastąpienia UE przez system zarządzania kursami i kontroli przepływu kapitału. Z drugiej strony, gremia skonsolidowane wokół ruchu politycznego Marine Le Pen, głoszą hasła protekcjonistyczne, nieuznające chociażby swobodnego poruszania się w ramach państw UE, nie wspominając o barierach handlowych i planowaniu przemysłowym.

 

Na koniec Rohac stwierdza, że ostatnie wydarzenia w Grecji doprowadzą do gwałtownej reakcji wobec projektu europejskiego. Pozostaje mieć zatem nadzieje, że nowe otwarcie nie spowoduje jego upadku pod naporem populistycznych programów.

Źródło: http://www.aei.org/publication/the-left-goes-euroskeptic/?utm_source=twitter&utm_medium=social&utm_campaign=fdpoped

 

16.07.2015